3. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové hledají v anketě největšího vlastizrádce. Rozhodne o něm 27 patriotů

Projev Vladimira Putina na Rudém náměstí v Moskvě. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev Vladimira Putina na Rudém náměstí v Moskvě. (ilustrační foto) | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Téma „kdo je největší nepřítel ruského státu“ a jak s takovými lidmi naložit vévodilo letos ruským médiím i vystoupením politiků. Pravoslavný kanál Cargrad dokonce přišel s anketou o největšího rusofoba roku 2016.

„Nová jména každý den! Hlasujte a přispějete tak k odhalení hlavních škůdců naší země.“ Tak láká pravoslavný televizní kanál Cargrad své diváky k účasti v anketě o největšího zlořáda uplynulého roku. Hlasování probíhalo řadu dní a vyvrcholí 1.února. Členové komise složené z 27 prověřených patriotů nakonec vytvořili seznam sta jmen domácích i zahraničních, z nichž každé podle nich může být „rusofobem roku“. Kdo ale zvítězí, rozhodnou diváci.

Patrioti a členové poroty soutěže o vlastizrádce Ruska.
Údajní „škůdci Ruska“ podle diváků televize Cargrad.

Rozdělování ruské společnosti na „nepřátele lidu“ a vyvolené reprezentanty vládnoucí elity má v Rusku svou tradici. Ve 30. letech minulého století se termín „vrag naroda“ stal rozsudkem smrti. Miliony ideologických nepřátel, na které vyvolení ukázali prstem, byly popraveny. I když dnes v Rusku nepadají rozsudky smrti, někteří ideologičtí protivníci Kremlu si ve vězení odpykávají dlouhé tresty odnětí svobody právě za vlastizradu. Ankety jako ta, kterou vyhlásil kanál Cargrad, k pomyslnému lynčování a stigmatizaci vybraných osobností, především historiků, novinářů a umělců, významně přispívají.

Mezi vlastenci, kteří vybírají vlastizrádce, je například spisovatel Zachar Prilepin nebo novinář Alexandr Prochanov i slavný Arkadij Mamontov, považovaný kolegy z nezávislých ruských médií za propagandistu kremelské politiky. V porotě usedl také generál Leonid Ivašov.

Nikdo si nesmí být jistý

Na seznamu se „sešli“ jak členové vlády, tak představitelé opozice a novináři. Přední místa zaujali dva vicepremiérové ruské vlády –Igor Šuvalov a dnes už bývalý ministr ekonomického rozvoje Ruska Alexej Uljukajev, který se nedávno stal „hrdinou“ korupční aféry a teď čeká na soud. V jeho případě je zloba ruských občanů pochopitelná – Uljukajeva obvinili, že vzal jako úplatek dva miliony dolarů, on ale vinu odmítá a nezávislá média se přiklánějí k tomu, že šlo o zinscenovanou likvidační akci. Stal se důkazem toho, že ani vysoce postavení funkcionáři si nemohou být přízní Kremlu zcela jistí.

Další označený nepřítel Ruska je šéf Sberbanky German Gref, jehož hlavním minusem v očích mnoha Rusů je jeho německý původ. „Měli bychom si čestně přiznat, že jsme v konkurenci s ostatními prohráli... Naše technologické zotročení nás uvrhlo do skupiny zemí, které prohrály, které se řítí do propasti...“ Tohle mu Rusové, kteří z vládních kanálů dnes a denně slyší, jak se Rusko pět stává světovou velmocí, neodpustili.

Nejvíc je na seznamu ale novinářů. Podle toho, ze kterých redakcí pocházejí, lze zjistit, jaká média leží Kremlu nejvíc v žaludku – je to Novaja gazeta, ale i Echo Moskvy, které se v poslední době snaží zoufalým „vyvažováním“ zabránit své likvidaci, a zve do vysílání jak krajní nacionalisty, tak i představitele liberální opozice.

Dva protivníci na jedné lodi

Za nepřátele Ruska byli označeni i umírnění intelektuálové jako historik Nikolaj Svanidze nebo publicista Vladimir Pozner. V posledních dnech se na jedno z předních míst vyšvihl dokumentarista Alexandr Něvzorov, který se dělí o místo s šéfem Svazu pravých sil Leonidem Gozmanem. Poněkud za nimi zaostávají zahraniční představitelé protiruské fronty jako německá kancléřka Angela Merkelová nebo americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Mnohem větší strach mají zjevně Rusové ze svých domácích rusofobů.

Slavná ruská spisovatelka a autorka výroku „Rusko je skvělá země, ale žít v ní je těžké“ Ludmila Ulickaja je na seznamu označena jako hlavní představitelka „páté kulturní kolony“ v Rusku. Na stejné lodi s ní je i její ideový protivník Šuvalov, jenž proslul převážením svých psíků ve speciálním letadle a výrokem: „Tohle lidi kupují?“ na adresu bytu o velikosti 20 metrů čtverečních.

Najdete na Lidovky.cz