Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové: Japonci zveličují problémy Fukušimy

Svět

  14:57aktualizováno  15:54
MOSKVA - Ruští experti podezírají Tokio, že zveličuje stupeň ohrožení z poškozené jaderné elektrárny Fukušima, a to nejspíš z politických důvodů, aby se vládě nedalo vyčítat, že situaci lakuje na růžovo.

Areál jaderné elektrárny Fukušimy 1 foto: ČTK

Závažnost fukušimské havárie japonské úřady v úterý zvýšily na úroveň, která až dosud byla vyhrazena jen jaderné havárii v Černobylu před čtvrt stoletím.

"Nejpravděpodobněji bylo dění ve Fukušimě zprvu výrazně podceněno a teď se kyvadlo zase vychýlilo na druhou stranu a hodnocení situace se zveličuje," usoudil Sergej Novikov z ruské jaderné agentury Rosatom v listu Kommersant. Děje se tak prý z politických důvodů - aby se nedalo vládě vyčítat, že něco zamlčuje a že situaci lakuje na růžovo.

PODÍVEJTE SE:

I podle Rafaela Arutjunjana, který je náměstkem ředitele ústavu Ruské akademie věd pro problematiku jaderné energetiky, by se spíš než o množství radioaktivních částic uniklých z elektrárny mělo hovořit o dávkách radiace, které skutečně zasáhly obyvatelstvo - a sám je přesvědčen, že většina radiace zůstala v hranicích Fukušimy a mimo elektrárnu unikla "stonásobně" menší dávka.

Ani Rosatom nepokládá radioaktivní znečištění území mimo vlastní elektrárnu za závažné. Podle Novikova maximální radiační pozadí v prefektuře, kde se Fukušima nachází, odpovídá "přirozenému pozadí například na nábřeží Petrohradu" a v Tokiu je radiace poloviční oproti Moskvě. Z hlediska vlivu na obyvatelstvo prý havárie ve Fukušimě nedosahuje ani čtvrtého stupně, tedy má daleko do černobylské "sedmičky", a ani záchranáři zasahující přímo ve Fukušimě "nebyli zasaženi maximálně přípustnými dávkami". Rosatom očekává, že v budoucnu bude hodnocení havárie v japonské elektrárně sníženo na šestý stupeň.

Rosatom má velmi ambiciózní plány výstavby nových jaderných reaktorů v Rusku i ve světě, které však nyní čelí dopadům fukušimské havárie na veřejné mínění.

Okolí Fukušimy bude 20 let neobyvatelné

Nejbližší okolí poškozené japonské elektrárny Fukušima 1 zřejmě bude deset až 20 let neobyvatelné. Japonským médiím to řekl poradce premiéra Keniči Macumoto.

"Nějakou dobu tam nebude moci nikdo žít. Může to trvat mezi deseti a 20 lety," řekl Macumoto. Japonské úřady evakuovaly obyvatele v okruhu 20 kilometrů od elektrárny a zvažují, že vyklizenou oblast ještě rozšíří.

Japonští farmáři musí kvůli radiaci uniklé z elektrárny likvidovat úrody.

Japonský premiér Naoto Kan nicméně dnes prohlásil, že potraviny pocházející z regionu, kde se elektrárna nachází, jsou bezpečné. Jeho vyjádření podpořili i odborníci z OSN. Podle Kana by se Japonci neměli vyhýbat potravinám z prefektury Fukušima a naopak jejich nákupem vyjádřit solidaritu s postiženým regionem.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat