130 let
Areál jaderné elektrárny Fukušimy 1

Areál jaderné elektrárny Fukušimy 1 | foto: ČTK

Rusové: Japonci zveličují problémy Fukušimy

Svět
  •   14:57aktualizováno  15:54
MOSKVA - Ruští experti podezírají Tokio, že zveličuje stupeň ohrožení z poškozené jaderné elektrárny Fukušima, a to nejspíš z politických důvodů, aby se vládě nedalo vyčítat, že situaci lakuje na růžovo.

Závažnost fukušimské havárie japonské úřady v úterý zvýšily na úroveň, která až dosud byla vyhrazena jen jaderné havárii v Černobylu před čtvrt stoletím.

"Nejpravděpodobněji bylo dění ve Fukušimě zprvu výrazně podceněno a teď se kyvadlo zase vychýlilo na druhou stranu a hodnocení situace se zveličuje," usoudil Sergej Novikov z ruské jaderné agentury Rosatom v listu Kommersant. Děje se tak prý z politických důvodů - aby se nedalo vládě vyčítat, že něco zamlčuje a že situaci lakuje na růžovo.

PODÍVEJTE SE:

I podle Rafaela Arutjunjana, který je náměstkem ředitele ústavu Ruské akademie věd pro problematiku jaderné energetiky, by se spíš než o množství radioaktivních částic uniklých z elektrárny mělo hovořit o dávkách radiace, které skutečně zasáhly obyvatelstvo - a sám je přesvědčen, že většina radiace zůstala v hranicích Fukušimy a mimo elektrárnu unikla "stonásobně" menší dávka.

Ani Rosatom nepokládá radioaktivní znečištění území mimo vlastní elektrárnu za závažné. Podle Novikova maximální radiační pozadí v prefektuře, kde se Fukušima nachází, odpovídá "přirozenému pozadí například na nábřeží Petrohradu" a v Tokiu je radiace poloviční oproti Moskvě. Z hlediska vlivu na obyvatelstvo prý havárie ve Fukušimě nedosahuje ani čtvrtého stupně, tedy má daleko do černobylské "sedmičky", a ani záchranáři zasahující přímo ve Fukušimě "nebyli zasaženi maximálně přípustnými dávkami". Rosatom očekává, že v budoucnu bude hodnocení havárie v japonské elektrárně sníženo na šestý stupeň.

Rosatom má velmi ambiciózní plány výstavby nových jaderných reaktorů v Rusku i ve světě, které však nyní čelí dopadům fukušimské havárie na veřejné mínění.

Okolí Fukušimy bude 20 let neobyvatelné

Nejbližší okolí poškozené japonské elektrárny Fukušima 1 zřejmě bude deset až 20 let neobyvatelné. Japonským médiím to řekl poradce premiéra Keniči Macumoto.

"Nějakou dobu tam nebude moci nikdo žít. Může to trvat mezi deseti a 20 lety," řekl Macumoto. Japonské úřady evakuovaly obyvatele v okruhu 20 kilometrů od elektrárny a zvažují, že vyklizenou oblast ještě rozšíří.

Japonští farmáři musí kvůli radiaci uniklé z elektrárny likvidovat úrody.

Japonský premiér Naoto Kan nicméně dnes prohlásil, že potraviny pocházející z regionu, kde se elektrárna nachází, jsou bezpečné. Jeho vyjádření podpořili i odborníci z OSN. Podle Kana by se Japonci neměli vyhýbat potravinám z prefektury Fukušima a naopak jejich nákupem vyjádřit solidaritu s postiženým regionem.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás