Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rusové na Krymu zbili ukrajinského velitele, rodiny důstojníků vyhnali na ulici

Svět

  10:30aktualizováno  12:42
KYJEV - Ukrajinskou pohraniční jednotku v obci Ščolkine na Krymu napadl v sobotu agresivní dav proruských obyvatel poloostrova. Vojáci i s rodinami museli pod pohrůžkou zastřelení opustit své byty. V rukou aktivistů podporovaných ruskými vojáky skončil i muniční sklad. Na Krymu jsou rovněž stále častější útoky na novináře.

Rusové na Krymu zbili ukrajinského velitele a zmocnili se zbrojního skladu foto: Reuters

Agentura Unian informovala, že pohraniční post v obci Ščolkine plně v rukou proruských povstalců. Agresivní dav obyvatel Krymu měl podle ní podporu ruských vojsk. Ukrajinská pohraniční stráž však dopoledne vydala prohlášení, podle kterého na základnu zaútočili přímo ruští vojáci.

"Ozbrojení Rusové na základnu vnikli v noci. Během útoku zmlátili důstojníka, který jim kladl odpor, a obsadili muniční sklad. Následně vtrhli i do bytů, kde žili příbuzní vojáků. Veliteli jednotky, jeho manželce a dalším důstojníkům zabavili Rusové mobilní telefony. Všem přikázali, aby se sbalili a opustili budovu. Pohraniční jednotku tak momentálně okupují ruští vojáci," cituje ukrajinské pohraničníky agentura a další světová média.

Přístav Kerč.

Přístav Kerč.

Stanoviště leží asi 70 kilometrů západně od přístavu Kerč, který je z velké části rovněž pod kontrolou ruských vojsk. Agentura Unian psala, že útočníci hrozili rodinám ukrajinských pohraničníků zastřelením a jejich byty vyrabovali. O tom se v prohlášení pohraniční stráže nic nepíše.

Podle pátečních informací má nyní Rusko na Krymu 30 tisíc vojáků. Ti, kteří obsadili či obklíčili strategické základny ukrajinské armády, úřady a letiště, však na uniformách žádné označení nemají. Přestože jezdí ruskými vozidly a drží v rukou ruské zbraně, Moskva své vojenské aktivity na Krymu nepřiznává.

V krymském správním středisku Simferopolu podle místních médií skupina neoznačených ozbrojenců napadla tým kameramanů americké agentury AP. Novináři chtěli u jedné z restaurací připevnit kameru, která měla v online režimu přenášet dění na přilehlém náměstí.

Američtí žurnalisté byli označeni za špiony a ozbrojenci jim zabavili techniku. Po dvouhodinovém výslechu mohli novináři vyjít na svobodu.

V Sevastopolu se slaví, píší Rusové

V Sevastopolu byla podle agentury Unian u jednoho z vojenských objektů napadena skupina zpravodajů ruského časopisu Russkaja planěta. Reportéra Pavla Nikulina neznámí ozbrojenci surově zbili, zraněni byli další čtyři novináři. Pětice Rusů je v nemocničním ošetření.

Podle ruských státních médií je na poloostrově klid, mezi ruskojazyčným obyvatelstvem panuje povznesená nálada v očekávání referenda. Obyvatelé Sevastopolu podle moskevského rozhlasu plánují na neděli velkou oslavu, jejímž vyvrcholením bude živý obraz na centrálním Nachimovově náměstí. Pět tisíc lidí se tam má seskupit v tříbarevném obrazci ruské vlajky. Akce má název "Pro tvou správnou volbu".

Na neděli 16. března vyhlásilo vzbouřenecké krymské vedení referendum, které má rozhodnout o připojení poloostrova k Rusku. Anexi má z ruské strany umožnit nový zákon, který zmocní Kreml připojit k Ruské federaci cizí území bez souhlasu státu, jemuž dosud patřilo.

Lavrov: Moskva chce jednat, ale účastníkem konfliktu není

Rusko je připraveno k rovnoprávnému dialogu se západními partnery o ukrajinské krizi, prohlásil v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Musí to být ale dialog čestný, Moskva nesmí být označována za jednu ze stran ukrajinského konfliktu. "Krizi jsme nevyvolali, nejsme jejím účastníkem," řekl ruský ministr.

"Jsme připraveni k rovnoprávnému dialogu se zahraničními partnery, abychom ukrajinským stranám pomohli vyjít z krize," prohlásil Lavrov po jednání se svým tádžickým partnerem Sirodžiddinem Aslovem. "Dialog to musí být čestný, partnerský, bez pokusů označit nás bezmála za stranu ukrajinského konfliktu," dodal. Moskva podle Lavrova přímým účastníkem dění na Ukrajině není, zhoubný scénář se naopak rozvíjí navzdory ruskému varování.

Ministři zahraničí na mírové konferenci o Sýrii: Sergej Lavrov, Rusko.

Lavrov zároveň upozornil, že otázku odpovědnosti za smrt stovky Ukrajinců zastřelených v Kyjevě je zapotřebí důkladně vyšetřit. "Záležitost odstřelovačů nelze zamést pod koberec," prohlásil.

Podle Lavrova se do vyšetřování musí vložit Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Budeme usilovat o to, aby se záležitosti odstřelovačů věnovala OBSE," prohlásil ruský ministr.

Nové ukrajinské vedení, s nímž zatím Moskva navzdory tlaku Západu odmítá jednat, není samostatné a podléhá radikálním nacionalistům, řekl Lavrov. "Takzvaná dočasná vláda není samostatná, je závislá na radikálech, kteří se chopili moci. Západ dobře ví, co jsou radikálové zač. Z politických důvodů o takových faktech ale mlčí," prohlásil.

  • Na kyjevském náměstí Nezávislosti zahynulo v únoru při krvavých střetech sto lidí a několik stovek dalších bylo zraněno. Velkou část obětí mají na svědomí odstřelovači, kteří pálili ze střech domů na demonstranty, ale i na policisty a kolemjdoucí.
  • Kdo střelbu ostrými náboji nařídil, není dodnes jasné. Objevují se spekulace, že šlo o provokaci Ruska, která měla vytvořit záminku k ozbrojenému zásahu. Moskva naopak tvrdí, že akce byla dílem ukrajinských pravicových radikálů, kteří chtěli vyprovokovat pád režimu.
  • LIDOVKY.CZ: Kdo střílel do demonstrantů? Kyjev chce objasnit krveprolití na Majdanu
Autoři: ,