1. února 2017 19:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ostřelovali náš letoun, hlásí Ukrajinci. Šlo o signální pistoli, tvrdí Rusko

Zásah v letounu An-26. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah v letounu An-26. | foto: Pravda

MOSKVA/KYJEV Ukrajinský vojenský letoun Antonov An-26 ve středu čelil ostřelování z ručních zbraní z těžebních plošin v Černém moři, které obsadili Rusové při anexi Krymu. Tvrdí to ukrajinský ministr obrany. Ruské vojenské námořnictvo uvedlo, že letoun prováděl provokační oblety v nízké výšce.

Strážci plošin po letadle nestříleli, ale snažili se je varovat před nebezpečím srážky.

„Dnes během cvičného letu ve výlučné (námořní) ekonomické zóně Ukrajiny, v oblasti oděského naleziště zemního plynu, byl z těžebních plošin, které dříve obsadilo Rusko, ostřelován dopravní letoun ukrajinského vojenského námořnictva An-26,“ napsal podle listu Ukrajinska pravda Poltorak na sociální síti. Současně zveřejnil snímky zásahu v trupu letounu.

Rusové podle deníku každý rok z těžebních plošin v ukrajinských vodách získají dvě miliardy metrů krychlových zemního plynu. Ukrajina připravila kvůli sporné těžbě na Rusko žalobu.

„Letoun ukrajinských ozbrojených sil An-26 uskutečnil dva zjevně provokační oblety v krajně nízké výšce u ruských plošin Tavrida a Krym-1 v Černém moři,“ uvedl podle agentury TASS mluvčí štábu ruské Černomořské flotily. „Všechna tvrzení ukrajinské strany o údajném ostřelování An-26 jsou naprosto lživá. Během druhého obletu ukrajinského letounu příslušníci strážní jednotky vypálili ze signální pistole čtyři rakety, aby odvrátili možné letecké neštěstí kvůli hrozící srážce (letounu) se stožárem plošiny,“ dodal.

Listu Ukrajinska pravda Poltorak zveřejnil snímky zásahu v trupu letounu.
Letoun An-26.

Mluvčí také řekl, že každý, kdo držel v ruce signální pistoli, anebo kdo někdy odpaloval zábavnou pyrotechniku, uzná, že letounu z tohoto důvodu nehrozilo žádné nebezpečí.

Naleziště plynu, v jehož blízkosti se incident odehrál, leží asi 130 kilometrů od ukrajinského přístavu Oděsa, a zhruba 150 kilometrů od západního pobřeží Krymu. Rusko poloostrov anektovalo v březnu 2014, po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz