9. září 2017 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové odtajnili archiv. Při Karibské krizi zemřelo na Kubě 64 sovětských vojáků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 105Diskuse
sovětský voják(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy sovětský voják(ilustrační snímek) | foto: © Dana Kyndrová

MOSKVA Ruské ministerstvo obrany v sobotu poprvé zveřejnilo přesné údaje o sovětských vojácích, kteří zemřeli na Kubě během takzvané karibské krize. Od srpna 1962 do srpna 1964 podle zprávy na ministerském webu přišlo na ostrově o život 64 sovětských vojáků. O příčině úmrtí se ministerská informace nezmiňuje. Podle ruských expertů žádný z nich nezemřel při bojové operaci, podlehli zřejmě nemocem nebo zahynuli při nehodách.

Krizi, která vrcholila v říjnu 1962, vyvolalo rozhodnutí Moskvy vyslat na komunistický ostrov rakety s jadernou hlavicí. Spojené státy reagovaly blokádou Kuby, která měla zamezit dodávce dalších zbraní. Po komplikovaných jednáních Moskva z Kuby rakety odvezla a Washington se zavázal, že ostrov nenapadne. Pentagon rovněž stáhl své rakety z Turecka.

Podle sobotní informace ruského ministerstva obrany byly při tajné operaci nazvané Anadyr na Kubu dopraveny první sovětské rakety 9. září 1962. Šlo o balistické rakety středního doletu R-12 (SS-3 podle americké klasifikace) s doletem 2000 kilometrů a rakety R-14 (SS-5) s dvojnásobným doletem. Jaderné nálože byly dopraveny později.

Za účast v operaci Anadyr byla podle ruského ministerstva vyznamenána tisícovka vojáků „za vzorné splnění speciálního vládního úkolu“.

ČTK
  • 105Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz