9. září 2017 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové odtajnili archiv. Při Karibské krizi zemřelo na Kubě 64 sovětských vojáků

sovětský voják(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy sovětský voják(ilustrační snímek) | foto: © Dana Kyndrová

MOSKVA Ruské ministerstvo obrany v sobotu poprvé zveřejnilo přesné údaje o sovětských vojácích, kteří zemřeli na Kubě během takzvané karibské krize. Od srpna 1962 do srpna 1964 podle zprávy na ministerském webu přišlo na ostrově o život 64 sovětských vojáků. O příčině úmrtí se ministerská informace nezmiňuje. Podle ruských expertů žádný z nich nezemřel při bojové operaci, podlehli zřejmě nemocem nebo zahynuli při nehodách.

Krizi, která vrcholila v říjnu 1962, vyvolalo rozhodnutí Moskvy vyslat na komunistický ostrov rakety s jadernou hlavicí. Spojené státy reagovaly blokádou Kuby, která měla zamezit dodávce dalších zbraní. Po komplikovaných jednáních Moskva z Kuby rakety odvezla a Washington se zavázal, že ostrov nenapadne. Pentagon rovněž stáhl své rakety z Turecka.

Podle sobotní informace ruského ministerstva obrany byly při tajné operaci nazvané Anadyr na Kubu dopraveny první sovětské rakety 9. září 1962. Šlo o balistické rakety středního doletu R-12 (SS-3 podle americké klasifikace) s doletem 2000 kilometrů a rakety R-14 (SS-5) s dvojnásobným doletem. Jaderné nálože byly dopraveny později.

Za účast v operaci Anadyr byla podle ruského ministerstva vyznamenána tisícovka vojáků „za vzorné splnění speciálního vládního úkolu“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz