9. května 2018 11:49, aktualizováno  13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OBRAZEM: Rusové oslavili Den vítězství tradiční přehlídkou na Rudém náměstí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Ruské stíhačky na přehlídce při oslavě Dne vítězství na Rudém náměstí v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské stíhačky na přehlídce při oslavě Dne vítězství na Rudém náměstí v Moskvě. | foto: Reuters

MOSKVA Velká vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě se ve středu jako tradičně stala vrcholem ruských oslav letošního 73. výročí konce druhé světové války. Prezident Vladimir Putin na úvod mimo jiné prohlásil, že Rusko je otevřené dialogu ve všech otázkách globální bezpečnosti.

Nejvyšší ruský představitel v projevu vyzdvihl klíčovou roli, kterou sehrála sovětská armáda v porážce nacistického Německa. Zároveň obecně kritizoval snahy „válečné události zkreslovat a tím přepsat dějiny“, tedy snižovat zásluhy sovětského lidu. „Nikdy nedovolíme, aby se to stalo,“ zdůraznil.

Nicméně rovněž ujistil, že „Rusko je otevřené dialogu o všech otázkách zajištění globální bezpečnosti“ a že „je připravené ke konstruktivnímu rovnoprávnému partnerství v zájmu shody, klidu a pokroku na planetě“.

I letos ruská armáda využila přehlídku k ukázce své síly a k předvedení nejmodernějších zbraní. Před tribunou, na níž stál Putin s dalšími politickými a vojenskými činiteli, nejprve pochodovaly šiky více než 13 000 vojáků. Poté defilovalo 159 kusů vojenské techniky, včetně nových tanků Armata, transportérů Bumerang, robotických vozidel Uran-6 a Uran-9 či bezpilotních strojů Korsar a Katran. Poprvé se představila bojová vozidla na podporu tanků Terminator.

Ukázkový let rovněž předvedlo 75 bojových letounů a vrtulníků. Byly mezi nimi dvě nejnovější ruské stíhačky páté generace Su-57 a také dva bojové letouny MiG-31K s raketami Kinžal. Tyto střely údajně létají hypersonickou rychlostí, tedy pětinásobně rychleji než zvuk, a podle tvrzení ruské armády je v současné době nedokáže zastavit žádná protiletecká obrana na světě.

Po přehlídce Putin položil květy k pomníku neznámého vojína v Alexandrovském parku u Kremelské zdi. Tohoto aktu se spolu s ním letos zúčastnili srbský prezident Aleksandar Vučić a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kteří jsou v Moskvě na návštěvě.

Součástí oslav výročí porážky hitlerovského Německa je již tradiční akce Nesmrtelný pluk - pochody lidí s portréty jejich blízkých, kteří padli ve válce. Koná se nejen v ruských městech, ale i jinde ve světě. V Moskvě by se jí podle agentury TASS dnes odpoledne mělo zúčastnit kolem milionu lidí.

Legendární sovětský tank z druhé světové války T-34 na přehlídce při oslavě Dne vítězství na Rudém náměstí v Moskvě.
Ruské bojové stíhačky MiG-29 a Su-30 vytváří na obloze ruskou vlajku na přehlídce k oslavě Dne vítězství na Rudém náměstí v Moskvě.

Takzvaný Den vítězství se v Rusku i ve většině postsovětských republik slaví 9. května, tedy o den později než na Západě včetně Česka. Vysvětluje se to tím, že v okamžiku německé kapitulace v Berlíně 8. května 1945 bylo v Moskvě, vzhledem k časovému posunu, už po půlnoci.

Lidovky.cz, ČTK
  • 6Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!