16. června 2017 10:10, aktualizováno  10:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zabili jsme zřejmě vůdce Islámského státu Bagdádího, tvrdí Rusové

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 44Diskuse
Abú Bakr Bagdádí v mosulské mešitě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abú Bakr Bagdádí v mosulské mešitě | foto: Reuters

MOSKVA Ruské letectvo při náletu na poradu vedení Islámského státu zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to v pátek ruské ministerstvo obrany s tím, že smrt vůdce IS ověřuje. Západní koalice, kterou proti ozbrojeným islamistům vedou Spojené státy podle agentury Reuters uvedla, že informace o usmrcení Iráčana Bagdádího zatím nemůže potvrdit.

Kreml se zdržel komentáře a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov připustil, že zpráva o zabití vůdce IS „dosud není stoprocentně potvrzená“.

Nálet podnikly stíhací bombardéry Su-35 a Su-34 v noci na 28. května na jižním předměstí syrského města Rakka, které je baštou islamistů. Rusové o náletu předem informovali Američany.

„Podle informace, kterou prověřujeme různými kanály, se porady zúčastnil také vůdce IS Ibráhím abú Bakr Bagdádí, který byl při náletu zabit,“ tvrdí ruští vojáci podle agentury Interfax. Při desetiminutovém náletu přišli podle těchto zdrojů o život další vysocí zástupci IS, stejně jako tři desítky polních velitelů střední úrovně a až 300 bojovníků IS z tělesné stráže vedení.

Podle zástupce Bílého domu citovaného agenturou Reuters americká administrativa prozatím nemůže Bagdádího smrt potvrdit. Mluvčí koalice vedené Spojenými státy Ryan Dillon řekl, že v tuto chvíli nemůže zprávu o Bagdádího smrti potvrdit.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu už ruskou bezpečnostní radu informoval, že Bagdádí byl zřejmě zabit. „Ministr obrany informoval účastníky schůzky rady, že při ruském útoku u Rakky bylo zlikvidováno více než 100 teroristů včetně velitelů Islámského státu, mezi nimiž byl asi i Bagdádí,“ uvedla k obsahu Šojguovy informace ruská televize.

Šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) Ramí Abdar Rahmán se ale přiklání k těm, kteří o Bagdádího smrti pochybují. Sdělil, že podle jeho informací byl Bagdádí koncem května na jiném místě, a to ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Na dotaz, co tam Bagdádí dělal, Rahmán odpověděl otázkou: „Je rozumné, aby se Bagdádí dobrovolně vydal na nebezpečné místo, kde mu hrozil útok jak ze strany koalice vedené USA, tak Ruska?“ Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dal najevo, že prezident Vladimir Putin byl jako vrchní velitel o možné likvidaci Bagdádího informován. Dalšího vyjádření se ale Peskov zdržel a doporučil obracet se s dotazy na ministerstvu obrany.

V posledních letech bylo několikrát ohlášeno Bagdádího zabití či zajetí, tyto zprávy se ale nakonec nikdy nepotvrdily.

Ruské letectvo působí v Sýrii od předloňského podzimu. Nasazeno bylo k podpoře sil prezidenta Bašára Asada, ruského spojence v Damašku.

Vůdce IS Bagdádí patřil k nejhledanějším teroristům světa

 • Islámisté vyhlásili 29. června 2014 na ovládaných územích Iráku a Sýrie chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce, pod názvem IS. Jeho nejvyšším vůdcem se stal právě Bagdádí, který mimo jiné prohlásil, že "islám nikdy nebyl náboženstvím míru, ale boje." Na veřejnosti se Bagdádí objevoval jen velmi zřídka.
 • Patřil k nejhledanějším teroristům světa. USA na jeho dopadení či smrt již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů (234 milionů Kč), kterou loni v prosinci zvýšily na 25 milionů dolarů (587 milionů Kč).
 • V médiích se již několikrát objevily zprávy o jeho údajném zranění či úmrtí. V dubnu 2015 íránská média informovala, že Bagdádí byl těžce zraněn při leteckém útoku a nachází se ve stavu klinické smrti. Zpráva o Bagdádího smrti se objevila také loni v červnu. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že Bagdádího zřejmě zabilo ruské letectvo při náletu na poradu vedení IS. Nálet podnikly stíhací bombardéry Su-35 a Su-34 v noci na 28. května na jižním předměstí syrského města Rakka, které je baštou islamistů. Rusové o náletu předem informovali Američany.
 • Zatím naposledy Bagdádí oslovil své stoupence z nahrávky loni v listopadu. Vyzval tehdy své lidi, aby pokračovali v boji proti "bezvěrcům a nechali jejich krev téct proudem". V minulosti se skrýval v iráckém Mosulu, podle zpráv z letošního března však již mosulské bojiště opustil a ukrýval se v poušti mezi civilisty.
 • Irácké zdroje uvedly, že v případě Bagdádího smrti bude IS nucen hledat jeho následníka, který ale nebude mít autoritu, jakou měl Bagdádí. Za jeho tajemníka se považuje Ijád Ubajdí, který byl v bezpečnostních složkách bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna.
 • Podle iráckých tajných služeb se abú Bakr Bagdádí narodil jako Ibráhím Avad Ibráhím Badrí 28. července 1971 v Sámaře. Na univerzitě v Bagdádu získal doktorát z islámských studií a poté krátce učil na univerzitě v Tikrítu. Se svou první ženou má dvě dcery a dva syny, jednoho syna má i s druhou manželkou.
 • K rebelům se připojil již v roce 2003 po americké invazi do Iráku, v letech 2005-2007 byl údajně ve věznici v americkém táboře Bucca. V květnu 2010 se stal vůdcem předchůdce IS, Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), skupiny, která se stala nejbohatší, ale i nejbrutálnější džihádistickou organizací světa.
 • ISIL již v roce 2013 dobyl první území v Sýrii a Iráku - v Sýrii využil probíhající občanské války a v Iráku nestability bagdádské vlády. V roce 2014 pak zahájil velkou ofenzívu v Iráku.
 • Bagdádí také odepřel poslušnost vůdci Al-Káidy Zavahrímu, který Bagdádímu nařídil, aby vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži Al-Káidy, radikálnímu hnutí An-Nusra. Proto v Sýrii bojují ozbrojenci IS jak proti režimu v Damašku, tak proti An-Nusře.

ČTK
 • 44Diskuse

Najdete na Lidovky.cz