Rusové slaví konec války o den později. Proč vlastně?

Autor: ,
  12:22aktualizováno  12:24

Tisíce vojáků pochodují Rudým náměstím. | foto: ČTK

PRAHA - Rusko dnes mohutnou vojenskou přehlídkou oslavilo 67. výročí vítězství ve druhé světové válce. Po moskevském Rudém náměstí pochodovalo na 14 000 vojáků a jela stovka vojenských vozidel od tanků po mezikontinentální rakety. Češi a Slováci si konec války připomněli už včera. Nizozemci ho oslavují dokonce 5. května. Proč ten nesoulad?

Většina zemí Evropy si konec války (ať už nastal v jakýkoliv den) dnem volna vůbec nepřipomíná.

Jak to tedy bylo. Oficiálním dnem konce druhé světové války je, především pro západní země 8. květen. Proč? 7. května 1945 v generálním štábu generála Dwighta D. Eisenhowera v Remeši podepsal generál Alfred Jodl bezpodmínečnou kapitulaci Německa s tím, že kapitulace vstupuje v platnost 8. května.  Jenže... za spojenecký Sovětský svaz podepsal německou kapitulaci "jen" generál Ivan Susloparov, který patrně neměl od nejvyššího sovětského velení k podpisu kapitulace oprávnění. Sovětský svaz, tehdy vedený diktátorem Stalinem, proto hovořil o smlouvě z Remeši jen jako o předběžné kapitulaci. Celý kapitulační akt se musel odehrát ještě jednou v Berlíně, tentokrát se správnými lidmi a s mnohem větší pompou.   

Jak se kde slaví?

V Evropě byl oficiálně vyhlášen 8. květen - den kapitulace Německa. Rusové a Ukrajinci slaví až o den později, 9. květen je pro ně Den vítězství. A aby to bylo ještě složitější, konec bojů si státním svátkem připomíná Nizozemsko 5. května. Mezi 5. a 6. květnem 1945 předal německý generál Johannes Blaskowitz do rukou generála Charlese Foulkese kapitulaci německých sil v zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Úplný konec druhé světové vlálky pak připadá až na 2. září, kdy Japonci oficiálně stvrdili Spojeným státům kapitulaci.

Kdy se měl slavit konec druhé světové války?

celkem hlasů: 1475
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 30. května 2012. Anketa je uzavřena.

Den vítězství včera slavili i Francouzi. Odstupující francouzský prezident Nicolas Sarkozy a nově zvolený prezident François Hollande společně položili květy na hrob Neznámého vojína v centru Paříže.

Pietní akty související s výročím ukončení války se včera konaly na několika místech v Praze i v dalších českých městech.

Vstoupit do diskuse (54 příspěvků)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.