Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
4. března 2016 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové utíkají ze Sibiře. Třeba i do Severní Koreje, oblíbenější je už jen Čína

Automechanici v sibiřském městě Divnogorsk sledují přímý přenos projevu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automechanici v sibiřském městě Divnogorsk sledují přímý přenos projevu... | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Za posledních třináct let se počet obyvatel ruské Sibiře snížil o víc než 1,5 milionu. Příčiny jsou dvě – minimální porodnost a snaha dostat se z tvrdého kraje někam, kde se žije lépe. Třeba i do Korejské lidově demokratické republiky.

Sibiř opouštějí Rusové, jejichž předci sem většinou nedobrovolně přišli na povel sovětské vlády a komunistické strany. Podle neutěšených předpovědí ruské Federální statistické služby bude v roce 2031 žít v Sibiřském federálním okruhu sotva 17 milionů lidí. Dnes to je 19 milionů 256 tisíc osob. Horší to nebude jen tehdy, pokud se alespoň některé z vládních projektů na zvýšení přitažlivosti ruského východu podaří realizovat.

Jestliže ale investovat do Sibiře byl problém v době, kdy ceny ropy převyšovaly 100 dolarů za barel, nyní, kdy se Rusko propadá do krize, na superdrahé zvelebování rozsáhlého území nemá nikdo ani pomyšlení, ani peníze. Situaci neřeší ani rozdávání pozemků zcela zdarma tam, kam se nikomu nechce. Nabídka poprvé zazněla přesně před rokem, ale žádné osidlování divokého východu v masovém měřítku se zatím nekoná.

Dva a půl člověka na kilometr

Už nyní patří obrovské prostranství od Uralu na východ mezi nejméně zalidněné oblasti světa. A další a další odcházejí za lepším. Někteří se dokonce stěhují do země, která spíš než stát připomíná velký koncentrační tábor. Do Korejské lidově demokratické republiky.

Vedení ruské Amurské oblasti vydalo podrobný statistický přehled pohybu lidí, který není pro tuto část Sibiře optimistický. Oblast se rozkládá na 362 tisících kilometrech čtverečních a žije zde 805 770 lidí. Tedy 2,23 člověka na kilometr čtvereční. Význam Amurské oblasti spočívá hlavně v dlouhé hranici s Čínou.

Zatímco donedávna bylo typické, že přes ni proudili především Číňané na Sibiř, kde zakládali dřevařské podniky a zemědělská družstva a obchodovali po celém východním Rusku, v poslední době se lidé vydávají i opačným směrem. Nejvíc obyvatel Amurské oblasti odjíždí logicky do blízké Číny, hned za ní je nejpopulárnější destinací Severní Korea.

Opačná cesta: export severokorejské pracovní síly do Ruska v reportáži VICE News.

Číňané ovládli trh

V loňském roce začalo ubývat obyvatel Amurské oblasti významně vyšším tempem. Zatímco v roce 2014 se počet obyvatel snížil jen o 1400, vloni to už bylo o 4100. Jediným, kdo na Sibiř přichází, jsou uprchlíci z východu Ukrajiny, následují Arméni, Uzbeci, Tádžici a Kyrgyzové. Podle vládní agentury Amurstat ale nestačí nahradit ty, kteří Amurskou oblast opouštějí.

Na celé Sibiři je úbytek lidí alarmující. Ruští statistici jsou zvláště znepokojeni faktem, že je stále více těch, kdo nehledají lepší životní podmínky v přívětivějších částech Ruska, ale míří do zahraničí. A to do zemí, které nemají ve světě zrovna pověst kolébek lidských práv, svobody a blahobytu. Nýbrž tam, kde je – jak se ruští emigranti domnívají – alespoň o něco lépe než v Rusku.

Během roku 2015 odešly natrvalo do Číny skoro dva tisíce obyvatel Amurské oblasti. Do Severní Koreje 481 lidí. Mnohem méně místních si vybralo USA či Austrálii.

Opačným směrem je pohyb osob intenzivnější. Nejen z Číny, ale i ze Severní Koreje do Ruska ročně přichází značné množství lidí – za loňský rok se přistěhovalo do Ruska přes 20 tisíc Severokorejců. Většina z nich zcela legálně získává pracovní povolení a uplatňuje se na stavbách i v lesnických závodech a na pilách. Ovšem ty často vlastní Číňané.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.