Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusové v utajení staví ‚bystrozraké‘ družice. Uvidí z kosmu lidem do kapes

Družice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Doporučujeme
MOSKVA/PRAHA - V posledních týdnech proslavily ruskou vojenskou rozvědku hned dvě veleúspěšné akce: je podezřelá z masivního hackerského útoku na americkou Demokratickou stranu a přiznala se hrdě ke zmaření pokusu o puč v Turecku. V minulých dvou letech se zase významně prosadila na Ukrajině a má nedozírné zásluhy o anexi Krymu. I proto čeká jednu z nejmocnějších tajných struktur světa za odměnu zásadní přezbrojení. Z kosmu bude moci sledovat mnohem větší podrobnosti z našeho života než dosud.
  13:00

Vzdušné a kosmické vojenské síly Ruska společně s raketovým centrem Progress v Samaře už podle dobře informovaných zdrojů listu Kommersant zahájily jednání o vytvoření unikátní družice typu 14F156 Razdan. Od roku 2019 má být základem nového systému optické a elektronické rozvědky a navigace.

O razdanech je toho známo zatím krajně málo. Jak uvedl server specializující se na armádu Arms.expo, bude tato družice představovat novou generaci kosmických přístrojů se speciálně chráněnými rádiovými kanály a ­zrcadlovými teleskopy o průměru přesahujícím dva metry.

Málo peněz, hodně strachu

Razdany nahradí starší družice Persona, které byly velkou nadějí ruských rozvědčíků a jež ještě před několika lety ruská generalita nazývala nejdokonalejšími svého druhu v Evropě. Jenže zůstalo spíš u očekávání. Ze tří družic dokončených v letech 2008–2015 krouží po oběžné dráze dnes jen dvě. Třetímu přístroji selhala elektronika nedlouho po startu.

Vojenská kampaň Rusů v Sýrii si ovšem žádá posilu v kosmickém prostoru. Persony jsou totiž schopny z výšky 750 kilometrů rozlišit předměty o velikosti 0,3­metru. To je ale dnes už nedostatečné. Razdany uvidí lidem doslova až do kapes.

Ruská armáda získala na nákladný projekt původně dostatečné finance. V podmínkách ekonomické krize a západních sankcí museli generálové argumentovat především nebezpečím, které údajně Rusku hrozí. A to nejen od teroristů.

Konečně ruský laser

V úterý ruská média široce komentovala „přípravu USA na jaderný konflikt“. Šéfredaktor listu Národní obrana a člen Občanské rady při ministerstvu obrany Igor Korotčenko dokonce uvedl, že „vše nasvědčuje tomu, že USA mají v­plánu omezenou jadernou válku v Evropě“. Ruské ministerstvo zahraničí sice včera prohlásilo, že kvůli modernizaci americké jaderné bomby B61-12 se nenechá vtáhnout do dalších závodů zbrojení, ve stejný den ale agentury vydaly oslavnou zprávu o zařazení prvních laserových zbraní do výzbroje ruské armády.

„Už to není exotika, ale realita – ve výrobě zbraní byly použity zcela nové fyzikální principy,“ prohlásil spokojený náměstek ministra obrany Jurij Borisov. Podle něj budou ruské ozbrojené síly v­roce 2025 vypadat úplně jinak než dnes.

Žádnou válku ale podle ruské generality nelze vést a vyhrát bez rozvědky, v dnešních podmínkách především kosmické. Přesto tento týden ministerstvo financí upozornilo zbrojaře, že jim jejich plány nedokáže zcela financovat. Původní, velkorysé sliby narazily na pokračující pokles cen ropy a­trvající sankce. Výdaje na řadu projektů kosmického charakteru budou razantně sníženy, a to o desítky miliard rublů.

Drobné nedostatky

Podle expertů to sice plány na vývoj nových družic – špionů nezhatí, ale podepíše se to na jejich kvalitě. Stejně jako se nedostatek peněz projevil na projektu slavné výzvědné družice Kosmos 2495. Sice dokázala rozeznat i předměty menší než 30 centimetrů, způsob předávání snímků do centrály byl ale poněkud prehistorický – fyzicky ve speciálních kapslích. Navíc v září 2014 drahá družice kvůli poruše shořela.

Nové razdany už budou získané údaje posílat do centrály ruské vojenské rozvědky v reálném čase.