Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové vzpomínají, z Volgogradu bude zase Stalingrad

Svět

  15:12
VOLGOGRAD/MOSKVA - Volgograd se z rozhodnutí městského sněmu opět nakrátko stane Stalingradem, alespoň pro tuto sobotu 2. února, kdy město i celé Rusko bude slavit 70. výročí porážky německých vojsk ve stalingradské bitvě.

Krátkodobá a symbolická přejmenování Volgogradu na "město-hrdinu Stalingrad" budou podle agentury RIA Novosti přípustná i při dalších historických výročích.

Město na Volze změnilo název již několikrát. Původně bylo založeno jako pevnost Caricyn, později neslo jméno sovětského diktátora Josifa Stalina, který zde působil za občanské války, a po odhalení Stalinových zločinů se v roce 1961 přejmenovalo na Volgograd. Do historie se však zapsalo jako Stalingrad, protože právě zde došlo za druhé světové války ke klíčovému obratu na východní frontě. Urputná bitva o město nesoucí Stalinovo jméno nakonec skončila obklíčením a kapitulací zdecimované německé 6. armády a jejích italských, rumunských a maďarských spojenců.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle volgogradského poslance Sergeje Zabednova si opětovné používání názvu Stalingrad přáli zejména váleční veteráni, a tak se sněm nakonec rozhodl dovolit využívat tento symbolický název při městských oslavách 2. února, 9. května, 22. června, 23. srpna a 19. listopadu, což jsou všechno data spjatá s druhou světovou válkou a s bojem o Stalingrad. O město se bojovalo více než šest měsíců, od 17. července 1942 do 2. února 1943, a bitva si vyžádala na dva miliony padlých.

Rusové své vítězství považují za událost, která vedla k obratu v celé válce a která zachránila Evropu před fašismem. Sobotní oslavy jsou naplánovány ve velkém stylu: počítá se s rekonstrukcí tehdejších bojů, přehlídkou v historických uniformách i osobní účastí prezidenta Vladimira Putina.

I umírající často říkali 'umírám za vlast, za Stalina'

"Bitva se stala hlavním symbolem Velké vlastenecké války a je dodnes živá v paměti těch, co ji zažili, i jejich potomků," vysvětluje historik Vitalij Dymarskij, připomínající, že hrdost na minulost a vlastenectví patří k oporám současného režimu.

"Bombardovali nás bez přestávky, od devíti ráno do čtyř odpoledne. Dvakrát byl náš kryt zasypán, ale vyhrabali nás a přežili jsme," zavzpomínala pro agenturu AFP třiadevadesátiletá Tajsja Prostnovová na dobu, kdy ji jako studentku medicíny poslali ze Sibiře v září 1942 přímo doprostřed válečných hrůz. "Ranění přibývali neustále. Polovina z těch, které jsme ošetřili, se vracela zpět na frontu," tvrdila. Chyběly potraviny, kolikrát se musela spokojit jen s pár sousty chleba a doušky vody, ale pod kulkami často umírali i ti, kdo chtěli vodu přinést z řeky. "Ale přesto jsme neměli strach a mysleli jsme jen na jedno: musíme vyhrát. I umírající často říkali 'umírám za vlast, za Stalina'. Nebýt Stalina, bitvu bychom prohráli," usoudila někdejší ošetřovatelka.

Stejný názor zastává hodně veteránů. Komunisté se chystají předat Putinovi petici s 35.000 podpisy za požadavek přejmenovat Volgograd zpět na Stalingrad. Celostátně - alespoň podle loňského průzkumu nezávislého střediska Levada - by takový krok zpět podpořilo jen 18 procent Rusů, zatímco tři pětiny byly proti.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat