22. května 2015 6:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové zadržení na Ukrajině přiznali, že byli na průzkumné akci

Důstojník ruských speciálních jednotek Jevgenij Jerofejev, zajatý na území... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důstojník ruských speciálních jednotek Jevgenij Jerofejev, zajatý na území... | foto: ČTK

KYJEV/MOSKVA Dva Rusové zadržení minulý víkend ve východoukrajinském Donbasu přiznali, že byli zajati při průzkumné akci na linii fronty mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou. Uvedla to v pátek na svých webových stránkách mise evropských pozorovatelů, kteří s oběma zadrženými ve středu hovořili. Kyjev tvrdí, že jde o příslušníky pravidelné ruské armády, Moskva to popírá.

Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev se dostali do zajetí minulou sobotu u města Ščasťa v Luhanské oblasti. Při zadržení byli ozbrojeni, ale příkazy útočit prý neměli. Pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) bez dalšího upřesnění řekli, že je do Donbasu vyslalo „armádní velení“. Na Ukrajině prý byli několikrát už dřív.

Oba muži se v Kyjevě léčí ze střelných zranění, která utrpěli při zatýkání. Ve středu byli obviněni z pokusu o založení teroristické skupiny, za což jim hrozí až 15 let vězení. Ukrajinské obhájce již dostali k dispozici a setkali se s nimi, napsala agentura Unian.

Důstojník ruských speciálních jednotek Jevgenij Jerofejev, zajatý na území...

Důstojník ruských speciálních jednotek Jevgenij Jerofejev, zajatý na území Ukrajiny, na nemocničním lůžku v Kyjevě.

Ukrajinští novináři sledují záběry zachycující výpověď Alexandra Alexandrova,...

Ukrajinští novináři sledují záběry zachycující výpověď Alexandra Alexandrova, jednoho z ruských vojáků zajatých na Ukrajině.

Ruská televizní stanice Rossija 24 zveřejnila rozhovor s Vladimirem Jerofejevem, otcem jednoho ze zadržených. „Je to důstojník, přesněji bývalý důstojník,“ řekl o svém synovi. „Po Novém roce armádu opustil, neptal jsem se proč. O cestě do Luhansku jsem věděl a nepřemlouval jsem ho. Je to dospělý člověk,“ prohlásil Jerofejev starší.

 

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.