Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rusové zkoušejí druhý prototyp 'neviditelné' stíhačky

Svět

  8:04aktualizováno  9:49
RUSKO - Druhý prototyp ruské "neviditelné" stíhačky absolvoval svůj první zkušební let v Komsomolsku na Amuru na Dálném východě. První prototyp letounu Suchoj T-50, zvaného také jménem projektu PAK FA, vzlétl loni koncem ledna, více než deset let po svém americkém protějšku F-22 Raptor. Spojené státy jsou zatím jedinou zemí, která má "neviditelné", či spíše obtížně zjistitelné letouny zařazené ve výzbroji.

Nová ruská stíhačka foto: Reuters

"Let trval 57 minut. Stroj pilotoval zasloužilý zkušební letec Sergej Bogdan. Všechny úkoly, stanovené pro první let, byly úspěšně splněny," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj ze zbrojního průmyslu. "Stabilita a ovladatelnost letadla ve vzduchu byly oceněny jako dobré. Všechny systémy a motor fungovaly bez závad," dodal.

Šéf korporace vyvíjející stíhačky Suchoj a MiG Michail Pogosjan již dříve uvedl, že letos by se do programu letových zkoušek stíhačky páté generace měly zapojit tři prototypy. První stroj mezitím absolvoval čtyři desítky letů. Pokročily také statické zkoušky a práce na vývoji palubní elektroniky.

Druhý prototyp se podle agentury ITAR-TASS nijak neliší od svého předchůdce, který se poprvé vznesl do vzduchu loni 29. ledna. Hlavní parametry se tají, stroj má však dosahovat rychlosti až 2100 kilometrů za hodinu a doletu až 5500 kilometrů. Za hlavní přednosti experti považují novou avioniku a radiolokátor s fázovým posunem antény. Díky menšímu zatížení se tak pilot může více soustředit na plnění taktických úkolů.

Čtěte také:

Využití kompozitů a nové uspořádání trupu a motorů prý snižuje radiolokační a tepelný odraz letounu na nebývale nízkou úroveň. Stroj má být také podstatně účinnější při útocích na vzdušné i pozemní cíle za jakýchkoliv podmínek. Letoun může ve vnitřních pumovnicích nést "inteligentní" rakety a bomby o hmotnosti 250 kilogramů, dalších 1,5 tuny výzbroje lze rozmístit na vnějších závěsnících.

Program PAK FA (perspektivní letecký systém frontového letectva) má vyústit v zařazení nové, obtížně zjistitelné stíhačky s vyspělou elektronikou do výzbroje ruského a indického letectva. To má začít už v roce 2015, analytici jsou však skeptičtější.

Americký Raptor poprvé vzlétl v roce 1997 a mezitím se vyrobily téměř dvě stovky těchto strojů. Ale zatímco F-22 je určen výhradně pro americké letectvo, Rusko počítá i s exportem svých "neviditelných" stíhaček. Ale USA spolu se svými spojenci mezitím pokročily ve vývoji lehčí stíhačky F-35.

Ruský letoun se také může dočkat čínské konkurence. Prototyp čínské "neviditelné" stíhačky J-20 absolvoval první let počátkem roku. Po rozpadu Sovětského svazu finance pro dříve upřednostňované ozbrojené síly vyschly. Hlavní část ruské výzbroje stále pochází ze sovětských dob. Podle nového zbrojního programu Rusko hodlá v letech 2011 až 2020 vynaložit 19 bilionů rublů (téměř 12 bilionů Kč) na přezbrojení armády, která se má mimo jiné dočkat 600 nových bojových a transportních letounů.

Autoři: ,