18. září 2018 17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruští důchodci rozbíjí iPady a pálí americké dolary. Podporují prý tím Putina

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 82Diskuse
Skupina, která si říká Putinovy oddíly, pravidelně natáčí videa, v nichž... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina, která si říká Putinovy oddíly, pravidelně natáčí videa, v nichž... | foto: Youtube - Отряды Путина Soc Sprav

Krasnodar (Rusko) Skupina postarších mužů a žen z ruského města Krasnodar pravidelně natáčí videa, v nichž vyjadřuje svůj nesouhlas se západním světem a ruskými opozičními politiky. Ničí tak americké tablety a mobily značky Apple, pálí dolary nebo se vysmívá všem, kdo je proti Putinovi. Proto si také říkají Putinovy oddíly a na veřejnosti se objevují v tričkách s portrétem ruského prezidenta.

Putinovy oddíly již řadu let natáčí videa na YouTube, kde mají přes 10 tisíc sledujících a jejich jednotlivé příspěvky mají i několik set tisíc zhlédnutí. Provozují také uzavřenou skupinu na ruské sociální sítě Vkontakte a účet na Instagramu. Slavnými se ale stali poté, co se objevili na demonstraci na podporu Putina s heslem „Páne prezidente, nikdy neodcházejte“ a zároveň proti Navalnému, který v té době kandidoval na starostu Moskvy.

V roce 2017 se v ruských médiích také objevila zpráva o tom, že několik postarších žen v tričkách s nápisem „Putinovy oddíly“ přepadla volební štáb Navalného. V současné době skupina vyjadřuje svůj nesouhlas se vším, co se týče západní kultury a politiky. Jejich největším nepřítelem jsou Spojené státy, proto se ve svých videích často obracejí přímo na americkou vládu a prezidenta.

Na jednom z videí starší paní pláče kvůli osudu amerických občanů a druhá ji uklidňuje slovy, že Putin určitě všechny zachrání a pomůže každému, kdo ho potřebuje. Na dalším videu celá skupina ničí iPad od značky Apple, jelikož je prý symbolem americké kultury, stejně jak i iPhone, který na jiném videu vyhazují z okna. Požadují také, aby město uzavřelo místní pobočku McDonaldu, kvůli němuž podle jejich slov trpí mnoho dětí a dospělých. Jako odpověď na mezinárodní sankce skupina zveřejnila video, kde pálí americké dolary a vyzývají občany, aby nepili Coca-colu, a nepodporovali tak západní průmysl.

Všechny aktivity Putinových oddílů se uskutečňují pod záštitou charitativní nadace Sociální spravedlnost, v čele které stojí bývalý krasnodarský politik a podnikatel Marat Dinajev. Podle serveru Meduza není známo, kdo přesně tyto projekty financuje, a na otázky novinářů ohledně jejich fungování nikdo nemůže odpovědět nic konkrétního. Samotný Dinajev jenom uvedl, že obě organizace jsou nezávislé, nedostávají žádné příspěvky ze státního rozpočtu a financuje je on sám. K tomu také dodal, že samostatnost obou organizací potvrzuje skutečnost, že on před léty poskytoval rozhovory nezávislým serverům Dožď a Radio Svoboda.

Na začátku léta skupina oznámila, že končí. Důvodem bylo prý to, že je ruská společnost nevnímala tak, jak to původně plánovali. Skupina ovšem i nyní pokračuje ve svých aktivitách, i přes své dřívější prohlášení nadále natáčí a sdílí videa.

Lidovky.cz
  • 82Diskuse