25. září 2011 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruští muslimové chtějí své svátky, Moskva je proti

V Rusku oficiálně žije 15 milionů muslimů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Rusku oficiálně žije 15 milionů muslimů. |

MOSKVA Ruští muslimové utrpěli u Ústavního soudu Ruské federace velkou porážku. Nejvyšší soudní instance totiž dala za pravdu občanovi Baškirska kterému se nelíbilo, že si tato součást Ruské federace vyhlašuje vlastní svátky.

Baškirsko neboli Baškortostán leží na jižním Urale a rozlohou je o něco málo větší než někdejší Československo. Celých 67 procent obyvatel zde vyznává islám, pravoslavných je pouze 22 procent. A tak vedení této republiky už v roce 1992 rozhodlo, že kromě svátků nařízených Moskvou si udělají volno i tehdy, kdy si to žádají víra a tradice.

Ruští muslimové

Údaje o počtu muslimů žijících v Rusku se velmi různí. Při zatím posledním sčítání lidu se otázka o náboženské příslušnosti nezadávala. Při sčítání v roce 2002 se k islámu hlásilo téměř 15 milionů ze 145 milionů lidí.

Duchovní správa muslimů v Rusku tvrdí, že v zemi žije 20 milionů muslimů a že jich stále přibývá. Největší koncentrace muslimů je na Severním Kavkaze, v Tatarstánu a Baškirsku. Nejvíc jich prý přibývá v Moskvě.

Duchovní správa muslimů uvádí, že jen v Moskvě dnes žije kolem pěti milionů muslimů, což by byla skoro polovina jejích obyvatel. Podle úřadů je jich nanejvýš milion.

V Baškirsku neuspěl, v Moskvě slavil úspěch
Největšími svátky muslimů, které musejí mimo jiných rituálů strávit povinně v kruhu rodinném, jsou Kurban Bayram - neboli Svátek obětí, v arabštině Íd al-adhá -, který připadá na desátý den dvanáctého měsíce islámského lunárního kalendáře, a Uraza Bayram - v arabštině Íd al-fitr -, kterým se slaví konec postního měsíce ramadánu.

Dobré jídlo, pití, navštěvování příbuzných a nakupování dárků patří k muslimským svátkům stejně jako podobné zvyky a rituály náleží k svátkům křesťanským. Proto se Baškirové před necelými dvaceti lety rozhodli, že v tyto dny nebudou chodit do práce.

Jenže obyvatel baškirské metropole Ufy, etnický Rus Sergej Dulov dokázal až u federálního Ústavního soudu, že lenošení během muslimských veselic protiřečí pracovnímu zákoníku i legislativě nazvané „O svobodě svědomí a náboženských organizacích“. Dulov poukazoval na to, že náboženské svátky mají diskriminační charakter, neboť se jich nemohou účastnit všichni obyvatelé země. Jenže všechny soudy v Baškirsku prohrál. Za pravdu mu dali až v Moskvě.

Verdikt vzbudil v řadách ruských muslimů značnou nevoli. Nyní se očekává záplava odvetných žalob, jejichž terčem se stanou pravoslavné Vánoce a Velikonoce. Ctít je totiž musejí i muslimové, kteří jinak tyto svátky neuznávají.

Změnit zákony, či rovnou ústavu? Zatím ale ne
Již včera se také na téma náboženských svátků rozhořela bouřlivá diskuse v ruských médiích. Komentátoři se většinou přikláněli k tomu, aby byla tato patová situace řešena změnou zákona, popřípadě i ústavy. Regiony, kde většinu obyvatelstva tvoří jiná než křesťanská konfese, by měly mít možnost ustanovovat si svátky podle vlastních tradic a zvyklostí. „Jsme etnicky pestrá země. Všichni se tady musejí cítit komfortně,“ prohlásil dokonce člen parlamentního výboru pro sociální politiku Oleg Šenin.„Zmíněné muslimské svátky jsou rodinného charakteru a šíří jen dobro,“ dodal k tomu expert na náboženství Marat Alimov.

Zda takový liberální názor najde pochopení u ruských zákonodárců, jejichž hlasy by ke změně legislativy či dokonce ústavy byly třeba, ale vůbec není jisté. Současné společenské klima totiž vyznavačům islámu příliš nepřeje.

V poslední době se například v obou ruských velkoměstech -v Moskvě a v Petrohradě - nepodařilo muslimům prosadit stavbu nových mešit. Muslimů totiž v obou městech přibývá a jejich stávající svatostánky už několik let svou kapacitou nestačí. Veřejné mínění křesťanské většiny je ale zásadně proti.Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky