Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruští nacionální bolševici kvůli odstraněné soše Koněva házeli dýmovnice na českou ambasádu v Moskvě

Praha 6 začala 3. dubna 2020 ráno odstraňovat pomník generála Ivana Stěpanoviče... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha 6 začala 3. dubna 2020 ráno odstraňovat pomník generála Ivana Stěpanoviče... | foto: ČTK

Moskva Ruští levicoví extremisté protestovali kvůli demontáži pomníku maršála Koněva českou ambasádu v Moskvě. Uvedli to sami útočníci na svém webu drugoros.ru. V neděli 5. dubna, na svátek Dne ruského národa, rozvinuli na plotě u velvyslanectví plakát s heslem „Stop fašismu“ a házeli na budovu dýmovnice. Policie nikoho nezadržela.

Český velvyslanec Vítězslav Pivoňka Českému rozhlasu útok potvrdil a řekl, že kvůli tomu odeslal nótu ruskému ministerstvu zahraničí. 

Podle českého ministerstva zahraničí je Rusko povinno ambasádu chránit a úřad očekává, že ruské orgány už podobné incidenty nepřipustí.

„Česká republika protestuje proti útoku na prostory diplomatické mise, které je hostitelská země povinna chránit,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. „Očekáváme, že ruské orgány přijmou taková opatření, aby se podobné incidenty neopakovaly,“ doplnila mluvčí.

K akci se přihlásili levicoví nacionalisté ze strany Jiné Rusko, kterým se říká také nacionální bolševici nebo limonovci podle zakladatele partaje Eduarda Limonova, (zemřel 17. března 2020). Ruské úřady odmítly kvůli extremistické ideologii stranu registrovat, limonovci tak patří k extrémně levicovému politickému spektru a společně širokou opoziční frontou jsou vidět napříkad i na demonstracích proti Kremlu.

Vyznávají ale krajní nacionalismus a komunistickou idelogii. Jiné Rusko považuje odstranění Koněvova pomníku za jeden z projevů snahy přepsat výsledky druhé světové války. Vyzvalo proto ruská ministerstva zahraničí a obrany, aby „přijala odpovídající diplomatické, a pokud to bude třeba nejen dipomatické, kroky s cílem přesvědčit evropské kolegy o tom, že rusofobie v každé formě nezůstane nepotrestána,“ píše se v prohlášení, které končí slovy: „Naše tanky budou v Praze. Rusko je vše - ostatní neznamená nic“.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Konečná verze románu stála hodně úsilí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Konečná verze románu stála hodně úsilí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Konečná verze románu stála hodně úsilí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!