3. června 2019 8:21, aktualizováno  11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruští poradci se stahují z Venezuely. Rusko vyhodnocuje životaschopnost Madurova režimu

Sergej Čemezov, ředitel společnosti Rostěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Čemezov, ředitel společnosti Rostěch. | foto: Wikipedia, The Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation

Moskva/New York Rusko odvolalo z Venezuely velkou část svých vojenských poradců a vyhodnocuje schopnost režimu prezidenta Nicoláse Madura čelit rostoucímu tlaku USA. Napsal to v neděli list The Wall Street Journal s odvoláním na osoby blízké ruskému ministerstvu obrany. Podle Moskvy jsou ale údaje amerického listu výrazně přehnané.

Z původní tisícovky poradců ze státní zbrojní firmy Rostěch jich podle listu v latinskoamerické zemi zůstalo jen několik desítek.

Experti Rostěch (na Západě známé jako Rostec) podle newyorského listu cvičili venezuelské vojáky a radili při nákupu výzbroje. Jejich odchod z Venezuely byl postupný a rychlejšího tempa nabyl v posledních několika měsících. Důvodem je nedostatek zbrojních kontraktů s Ruskem. Moskva zjistila, že Madurův režim už nemá peníze na to, aby platit služby vyplývající z dřívějších kontraktů.

Mluvčí společnosti Rostěch informaci The Wall Street Journal zpochybnil. Počty poradců uváděné americkým listem jsou podle něj ve skutečnosti desateronásobně nižší, složení poradenských týmů se mnoho let nezměnilo. „Techničtí specialisté periodicky do země přijíždějí opravovat a obsluhovat dříve dodanou techniku. V těchto dnech například skončila technická obsluha letounů,“ řekl agentuře TASS nejmenovaný mluvčí.

Stažení poradců ukazuje ruské limity působení v Latinské Americe v době, kdy samotné Rusko prochází obtížným hospodářským obdobím, napsal The Wall Street Journal. Zároveň jde o ránu pro Madura, který pomoc Ruska a Číny často vydával za příznak přízně globálních velmocí v době jeho sporu s Washingtonem.

Rostěch, který řídí přítel prezidenta Vladimira Putina Sergej Čemezov, čelí finančním problémům, protože americké sankce zablokovaly několik jeho velkých kontraktů. Osoby blízké ruské vládě podle amerického deníku tvrdí, že Rostěch začal poměřovat politické bonusy podpory Madurovy vlády s rostoucí slabostí venezuelského režimu, což vedlo ke strategickému rozhodnutí omezit styky s Caracasem. „Myslí si, že bitva je ztracena,“ citoval list svůj ruský zdroj.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!