Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruští trollové, kteří se vměšovali do voleb v USA, chtěli zdiskreditovat očkování

Očkování (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

Washington/Praha Ruští trollové šířili na Twitteru během americké prezidentské kampaně dezinformace o očkování. Jejich cílem pravděpodobně bylo rozdělit společnost, uvedli autoři nové zdravotnické studie. Účty přitom byly napojené na ruskou Agenturu pro výzkum internetu (IRA), které se přezdívá „trollí farma“. Jednalo se o stejné ruské trolly, kteří ovlivňovali i poslední americkou prezidentskou kampaň.

Ruští trollové se podle výzkumníků záměrně snažili rozvířit debatu o očkování tím, že sdíleli obsah jak podporující, tak i zatracující očkování. Trollové zároveň propojovali obsah spojený s očkováním například s rasovými a třídními rozdíly a dalšími politickými tématy. Často také zpochybňovali legitimitu americké vlády.

„Tím, že hráli na obě strany, narušili veřejnou důvěru v očkování, čímž nás všechny vystavili riziku nákazy infekčními nemocemi. Virusy nerespektují státní hranice,“ uvedl pro The Guardian jeden z autorů studie Mark Dredze.

Studie, která se primárně zabývala tím, jak roboti a trollové na Twitteru prosazují zdravotnický obsah dostupný online, vyšla v době, kdy se Evropa potýká s vysokým počtem případů spalniček, jejichž výskyt bývá spojován i s klesající proočkovaností populace. Za prvních šest měsíců letošního roku se objevilo už 42 tisíc případů, což je více než za celý loňský rok.

Jeden z tweetů například poukazoval na to, že existuje tajná vládní databáze dětí, které očkování poškodilo. „#VaccinateUS Nemůžete napravit hloupost. Nechte je umřít na spalničky, jsem pro očkování!“ zněl jiný ze zkoumaných tweetů.

„Velká většina Američanů věří, že očkování je bezpečné a efektivní, ale když se podíváte na Twitter, máte pocit, že se okolo toho strhla velká debata,“ uvedl pro The Guardian David Broniatowski, další z autorů studie. „Ačkoliv je nemožné určit, kolik tweetů bylo přesně vytvořeno roboty a trolly, naše zjištění navrhují, že významná část debaty o očkování v online prostoru může být vytvářena hráči, kteří jsou motivováni skrytou agendou,“ vysvětlil Broniatovski.

Výzkumníci prozkoumali náhodný vzorek 1,7 milionu tweetů posbíraných mezi červencem 2014 a zářím 2017. V té době vrcholila volební kampaň před americkými prezidentskými volbami, které vyhrál Donald Trump. Ruské trolly zahrnuli do výzkumu vědci poté, co americký server NBC News letos uvolnil svoji databázi obsahující zhruba 200 tisíc tweetů pocházejících právě od účtů napojených na ruskou vládu.

Z účtů spojených s ruskou „trollí farmou“, jak se Agentuře pro výzkum internetu sídlící v Petrohradu přezdívá, pocházelo celkem 253 tweetů označených hashtagem VaccinateUS. Z nich bylo 43 % pro očkování, 38 % proti očkování a zbylých 19 % bylo neutrálních. Hashtag navíc téměř výhradně používaly tyto účty. Část ruských trollů k tomu používala i hashtagy spojené s diskreditovaným britským doktorem Andrewem Wakefieldem, který tvrdil, že očkování má spojitost s autismem.

Aby autoři studie identifikovali roboty, porovnávali frekvenci s jakou o očkování tweetuje normální uživatel a s jakou právě roboti a trollové. „Jedna z prvních věcí, která vyplynula, byla, že ruští trollové tweetují o očkování podstatně častěji než průměrný uživatel Twitteru,“ uvedl Broniatowski. Zatímco běžní uživatelé se k tématu očkování vyjadřují průměrně jednou za 12 tisíc tweetů, u trollů vychází jeden příspěvek o očkování na každých 550 tweetů, tedy zhruba 22krát častěji.

Kromě ruských trollů vědci objevili i marketingové roboty a takzvané znečisťovatele obsahu, kteří se snažili uživatele skrze zprávy o očkování nalákat ke kliknutí na reklamní a škodlivý obsah.

Sociální sítě v poslední době s dezinformacemi bojují. V únoru Twitter smazal 3800 účtů spojených s ruskou vládou, Facebook v dubnu odstranil asi 135 takových účtů. Tento týden Facebook odstranil dalších 652 falešných účtů, stránek a skupin spojených s Ruskem a Iránem, které se snažily šířit dezinformace. Ruská a íránská aktivita přitom nebyla spojená.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...