Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ruští uctívači Islámského státu. Verbíři džihádistů mají žně u frustrovaných

Vladimír Putin

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Moskva je po Istanbulu největším muslimským městem Evropy. Ze 14 milionů obyvatel jsou nejméně dva miliony – ale nejspíš ještě víc – vyznavači Alláha a proroka Muhammada. A většina z nich jsou spořádaní a slušní lidé, kteří pracují pilněji než leckterý pravoslavný domorodec.

Ozbrojení příslušníci extremistického hnutí Islámský stát (ilustrační snímek). foto: Reuters

Tvrdí to expert Institutu národní strategie a šéfredaktor ruského časopisu „Muslimský svět“ Rais Sulejmanov, jeden z největších odborníků na radikální islám v Rusku. Sulejmanov odhadl, že pět tisíc moskevských muslimů patří do kategorie krajně radikální.

Právě v těchto kruzích mají verbíři Islámského státu největší úspěchy. Náboráři extremistů jsou nejaktivnější v etnicky homogenních komunitách, kterých je v ruské metropoli celá řada. Jedna z nejpočetnější a na extremismus i nejúrodnějších je komunita tádžická. Nakonec početné zastoupení mají Tádžici i v Sýrii, kde bojují v řadách Islámského státu. Zajímavé je, že většina z nich nepřijela na syrské bojiště přímo z chudého Tádžikistánu, ale z mnohem bohatšího Ruska.

Podle Sulejmanova je zcela zjevné, že Tádžici se nejčastěji radikalizují v Moskvě – odjíždějí z domova jako zoufalí, chudí a ušlápnutí lidé, kterým nezbývá, než se nechat najmout ilegálně na otrockou práci na některé z ruských staveb. A dělat to, čím běžný Rus opovrhuje. Snad soustavné ponižování, absence perspektivy, dřina bez konce s malým výdělkem (mnohonásobně nižším, než by si za stejnou činnost mohli říct majitelé ruských pasů), to vše dohromady je skvělou předehrou k radikalizaci dotyčného. Je to doslova přípravka na členství v extremistických organizacích.

V mešitách, kavárnách i na sociálních sítích

Podle Sulejmanova je v metropoli řada míst, kde se může i nováček dostat mezi lidi s krajně radikálními názory. Například všem známé, ale přece jen ilegální mešity a modlitebny, které jsou obvykle v soukromých bytech, rodinných domcích nebo levných kavárnách či čajovnách. Verbíři se ale vydávají často i mezi běžné věřící do mešit oficiálních, dokonce i do Velké mešity ležící na třídě Míru.

Mnohem intenzivnější a levnější i bezpečnější je náborová kampaň přes internet. Sociální sítě VKontaktě nebo Odnoklasniki jsou ideální možností oslovit lidi, kteří na to doslova čekají. V obou sociálních sítích jsou četné skupiny IS. Prostřednictvím programů WhatsApp, Viber či Skype se šíří reklamní klipy, verbíři se jejich prostřednictvím blíže seznamují se svými klienty. Stále oblíbenější jsou právě mobilní aplikace, jež jsou na rozdíl od sociálních sítí obtížněji sledovatelné - například služba Telegram, upozornila před několika dny stanice Svobodná Evropa.

Radikálové nemusejí lákat lidi pouze do IS. Velmi populární je též v Rusku zakázaná Strana islámského osvobození (Hib ut-Tahrír). Snaží se vystupovat jako slušná, umírněná a mírumilovná strana, ve skutečnosti vyzývá k co nejrychlejší likvidaci všech nemuslimských vlád na světě, nejraději politickou cestou. A pokojnou cestou pak bude možné ustavit všude vládu islámu, a vytvořit tak Světový islámský chalifát. Představa, která zhruba odpovídá idejím Karla Marxe, ale především Vladimira Lenina, o světovém vítězství bolševické revoluce na celé planetě.

Hib ut-Tahrír je zvláštní organizace, v Moskvě hodně populární právě proto, že nehlásá válku. Chce svět měnit pokojnou cestou. Přitom mnozí její členové byli zadrženi jako teroristé.

Nejen chudí a zoufalí

VÍCE ZDE:

Kromě chudých a zoufalých jedou do Sýrie bojovat v řadách IS podle Sulejmanova i lidé žijící v dostatku, představující rodící se střední třídu. I nejslavnější uprchlice a záhy i nalezená nezbedná dcera Varvara Karaulová se rozhodně nevydala na cestu kvůli výdělku. Stejně jako moskevský herec Vadim Dorofejev nebo velitel tádžických jednotek zvláštního určení OMON plukovník Gulmurod Chalimov.

Sulejmanov vysvětluje, proč je tolik lidí ochotno následovat verbíře do Sýrie: jedním z hlavních faktorů je obdivuhodná muslimská solidarita. Tahle idea se šíří tak intenzivně, že zamezuje i podávat svědectví o členech IS, kteří se pohybují někde v okolí.

To je přitažlivé i pro mladou generaci – přátelství je prostě víc než dekadentní materialismus, kterým onemocněl Západ, ale hlavně Rusko. Nacházet smysl života v návštěvách svatostánků konzumu je těžší než v obraně víry. „Mnohým čerstvým muslimům, kteří přijali islám teprve nedávno, je vlastní komplex nováčka. Potřebují nějak dokázat, že jsou papežštější než papež. To je pohání k ještě většímu násilí jako důkazu lásky k Alláhovi než ostřílené muslimské extremisty,“ říká Sulejmanov.

Nejvíce znepokojivý je ale údaj, který potvrdil nedávno sám ruský prezident Vladimir Putin. V Sýrii na straně IS bojuje zhruba pět tisíc občanů Ruska. Většina z nich jsou muži, utekly sem ale i ženy, někdy celé rodiny s dětmi. Skutečně nebezpeční začnou být pro Rusko, až se sem vrátí. Je třeba očekávat novou vlnu násilí v Rusku a vzkříšení staré ideje o samostatném severním Kavkaze, takzvanén Imarátu Kavkaz.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!