19. ledna 2019 9:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruští záchranáři našli další letce Su-34. Srážka bombardérů si vyžádala tři oběti

Ruský stíhací letoun Su-34. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský stíhací letoun Su-34. | foto: Wikimedia

Moskva Ruští námořníci nalezli v noci na sobotu v Japonském moři mrtvé tělo dalšího ze čtyř letců, kteří se v pátek katapultovali po srážce dvou stíhacích bombardérů Su-34 na Dálném východě. V pátek se záchrannému vrtulníku podařilo z hladiny vyzdvihnout přeživšího letce, dalšího - již bez známek života - našlo jedno z plavidel, pátrající po pilotech.

„V oblasti pátrací a záchranné operace našli tělo letce bez známek života. Plavidlo, které pátralo v této oblasti, vyzdvihlo tělo mrtvého letce na palubu. Pátrání pokračuje,“ uvedlo ministerstvo.

Deník Kommersant uvedl, že kombinézy sice umožňují pilotům přežít v chladné vodě až 12 hodin, nicméně zachráněný letec utrpěl prochlazení - a mrtvá těla dalších dvou letců se podařilo najít až po více než 12 hodinách po katastrofě, jejíž příčiny má vyšetřit zvláštní komise. Její práci ovšem komplikuje skutečnost, že dosud není známo přesné místo dopadu trosek letounů a jejich palubních zapisovačů, tzv. černých skříněk. Každopádně je ale ruské letectvo odhodláno trosky najít: „Je tam zařízení, o které se zajímají zahraniční rozvědky. Přenechat Japoncům takový dárek nesmíme,“ řekl listu jeden z důstojníků.

Oba stroje pocházely z 277. bombardovacího pluku působícího na letišti poblíž Komsomolsku na Amuru.

Chyba by mohla být na straně jednoho z pilotů

Incident se podle ruského ministerstva stal nad Japonským mořem asi 35 kilometrů od ruské pevniny. Bombardéry nacvičovaly letové manévry, operace prováděly bez výzbroje. V době neštěstí byla v regionu silná bouře.

Příčinou byla podle předběžných zjištění chyba pilota. Ministerstvo rozhodlo, že do vyšetření všech okolností nehody budou lety strojů tohoto typu v Rusku zastaveny.

Bombardéry Su-34, které se vyrábějí od roku 2008 a ruské letectvo dosud obdrželo okolo 120 strojů tohoto typu, zaznamenaly v posledních pěti letech v Rusku dvě nehody. V létě 2015 a loni havarovaly stroje tohoto typu při přistání na letištích u Voroněže a v Chabarovském kraji. V obou případech selhal padákový brzdný systém.

Rusko nasadilo Su-34 do bojů v Sýrii, podobně jako další typy stíhaček a bombardérů ve své výzbroji.

ČTK

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz