Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ruští zákonodárci se sešli s Asadem. Označil útok za agresi a slíbil návštěvu Ruska

Svět

  11:38aktualizováno  13:44
MOSKVA/DAMAŠEK - Ruští zákonodárci se v neděli setkali se syrským prezidentem Bašárem Asadem, informují ruské tiskové agentury. Syrský prezident podle zákonodárců označil sobotní raketový útok západních velmocí na svou zemi za agresi, ocenil však systémy protivzdušné obrany ze sovětské éry a přijal pozvání k návštěvě sibiřského regionu Chanty-Mansijsk.

Bašár Asad foto: Reuters

Asad podle ruských agentur skupině ruských zákonodárců řekl, že údery západními raketami na jeho zemi z noci na sobotu byly aktem agrese. Citovaní zákonodárci rovněž uvedli, že Asad měl „dobrou náladu“ a ocenil sovětské systémy protivzdušné obrany, které Sýrie používá při odrážení západních útoků.

Agentury také informovaly, že tématem rozhovoru nebyla dodávka ruských systémů protivzdušné obrany, Asad ale podle nich přijal pozvání na návštěvu sibiřského Chantymansijskéoho autonomního okruhu. Není ale jasné, kdy by se návštěva mohla uskutečnit.

Členové ruského parlamentu se se syrským vůdcem setkali poté, co Spojené státy, Británie a Francie uskutečnily raketový útok na Sýrii v odplatě za údajný chemický útok na syrské povstalecké město Dúmá z minulého týdne.

Johnson: Pro případ dalšího chemického útoku ještě scénář nemáme

Pokud Asadova vláda opět použije chemické zbraně, bude Británie se svými spojenci zkoumat různé možnosti. V tuto chvíli ale nic plánováno není. V rozhovoru na BBC to v neděli řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson. Dodal, že Spojené království se po úderu západní koalice na Sýrii z noci na sobotu musí připravit na odvetné kroky Ruska, které je spojencem Damašku. Johnson ale zdůraznil, že Londýn neusiluje o stupňování napětí ve vztazích s Moskvou.

Putin čelí kritice po útoku Západu v Sýrii. Je příliš měkký, tvrdí ruští občané

„Když se podíváte, co Rusko (v minulosti) podniklo, a nejen v této zemi, v Salisbury - útoky na televizní stanice, demokratické procesy, důležitou národní infrastrukturu -, tak samozřejmě musíte být mimořádně opatrní,“ dodal Johnson. Odkazoval tak na březnovou otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala na jihu Anglie, z níž Británie viní Rusko, a na možné odvetné kybernetické útoky ze strany Moskvy, před nimiž podle britského tisku varovalo britské ministerstvo obrany i tajné služby.

Johnson také řekl, že si ohledně úspěchu úderu západní koalice na Sýrii nedělá iluze, neboť ruské síly na něj byly pravděpodobně upozorněny dopředu. Mohly tak svého spojence varovat ohledně cíle útoků, takže vláda v Damašku mohla své chemické zbraně včas přestěhovat.

Na dotaz, zda má Asad stále chemické zbraně, Johnson řekl: „Nemohu na tuto otázku odpovědět. Údery na tři důležité cíle byly jasně úspěšné,“ řekl jen. Hlavním cílem operace bylo podle ministra ukázat, že použití chemických zbraní nelze tolerovat. „Svět konečně řekl ‚A dost‘,“ uvedl Johnson.

Mayová čelí kritice, že se neporadila s parlamentem

V současné době není podle něj na stole žádný návrh na další úder. „Asadův režim díky bohu zatím nebyl tak šílený, aby spáchal další útok chemickými zbraněmi,“ poznamenal šéf britské diplomacie, jehož citovala agentura Reuters.

V deníku The Daily Telegraph Johnson v sobotu mimo jiné napsal, že nad použitím chemických zbraní nelze přivírat oči. Britská premiérka Theresa Mayová ale kvůli spojenecké operaci čelí kritice opozice, která soudí, že předsedkyně vlády se měla o operaci poradit s parlamentem. Johnson k tomu v neděli řekl, že vláda si souhlas parlamentu nevyžádala, neboť bylo potřeba, aby akce byla „rychlá a účinná“. Pro takový postup navíc existuje mnoho precedentů, dodal Johnson.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn v neděli uvedl, že výklad zákonnosti útoku, jak jej v sobotu zveřejnila vláda, je podle něj sporný. Dodal, že by podpořil jedině takové opatření, které by mělo záštitu Rady bezpečnosti OSN. Vláda v sobotním dokumentu uvedla, že pro zásah v Sýrii existovaly humanitární důvody.

Autor: