9. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusy otřáslo policejní násilí, jež skončilo sebevraždou. Přiznání si vynutili mučením

Sebevražda Ilnaze otřásla nejen jeho rodinou. Lidé si po zhlédnutí videa... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebevražda Ilnaze otřásla nejen jeho rodinou. Lidé si po zhlédnutí videa... | foto: Zona Prava

KAZAŇ/PRAHA  Případ devatenáctiletého Ilnaze Pirkina z tatarského Nižněkamska je pouhým vrcholkem ledovce. Doznání vynucená mučením pomáhají policistům ke kádrovému postupu i finančním odměnám.

„Vytáhli plynovou masku, mimochodem, to je teda věc. Funguje na sto procent. Navléknou ti ji na hlavu a tu trubku zacpou. To se mi fakt ‚líbilo‘. Krutě se mi to líbilo. … Chlapci policejní, za tohle si zasloužíte lajk, že jste to vynalezli… Pak jsem ztrácel vědomí. Počůral jsem se, i když je to nehezké říct.“ Zpověď devatenáctiletého Ilnaze Pirkina ovládla v tyto dny ruský internet. Natočil sám sebe, svůj poslední vzkaz světu, v noci, sedíc na mnohapatrovém domě v tatarském Nižněkamensku, kde žil. Pak skočil.

Lidé si po zhlédnutí videa sdělují vlastní otřesné zkušenosti s ruskou policií

Před tím, než se odhodlal k radikálnímu řešení situace, strávil celý den na místním oddělení policie, kde se přiznal ke krádežím sedmačtyřiceti automobilů. „Dnes jsem svědčil sám proti sobě a proti svému příteli Ajnurovi“, říká se zoufalým úsměvem na videovzkazu. „V ústavě je přece napsáno, že i když jsi podezřelý, nesmějí na tebe vyvíjet tlak…“ Sebevražda Ilnaze otřásla nejen jeho rodinou. Lidé si po zhlédnutí videa sdělují vlastní otřesné zkušenosti s ruskou policií, nabádají rodiče, aby před ní chránili své děti, požadují na vedení země nápravu věcí.

Začalo to krádeží Ilnaz a Ajnur byli nerozluční přátelé. Nedlouho před tím, než vzniklo osudové video, se vsadili, že Ilnaz dokáže otevřít cizí automobil a něco ukrást. K experimentu si vybrali Ladu. Dostat se dovnitř Pirkinovi nečinilo sebemenší problém. Vzal si autorádio a pár drobností. Majitelé auta druhý den začali své věci hledat. Zkušenost jim velela nespoléhat na policii, nýbrž jen sami na sebe. Proto pátrání zahájili na bezplatném serveru pro soukromou inzerci Avito.

Kupodivu rychle své věci objevili. Bylo otázkou jen krátkého času, kdy se dostali i na stopu Ilnazovi a Ajnurovi. Ti se začervenali a bez váhání se přiznali. Obě strany se dohodly, že kluci škodu zaplatí, a celá věc skončí prostě jen velkou ostudou. „Je to jen začátek dlouhé historie s tragickým koncem, za kterou se může skrývat celá mašinérie mučení, kterou řídí pracovníci nižněkamské policie,“ domnívá se ruská redakce rozhlasové stanice Svoboda.

Mučení podezřelých se v Rusku stalo běžnou praxí

Další novináři i lidskoprávní organizace upozorňují na fakt, že mučení podezřelých, kteří jsou takto donuceni k falešnému přiznání, se v Rusku stalo běžnou praxí. Případ Ajnura a Ilnaze vyvolal ale mimořádnou vlnu pohoršení hlavně proto, že Ilnaz dokázal v těžké chvíli vše srozumitelně a detailně popsat a nahrát na telefon. Několik dnů poté, co si oba chlapci oddechli a považovali celou věc za vyřízenou, je oba zadržela policie. Ilnaze bez bližšího vysvětlení odvezli do lesa.

„Říkali, že mají s sebou lopatu,“ popisuje mladík. Tak mu naznačovali, že ho v lese mohou, pokud se nepřizná, zabít a před tím si bude muset vykopat sám hrob. Na tento scénář nedošlo. Chlapce odvezli zpět na policejní stanici a zavřeli se s ním do kanceláře číslo 207. „Pochopil jsem, že můj přítel mne už zradil, že už se nemám čeho se chytit… Jeden člověk z té brigády mi podstrčil papír, kde bylo napsáno – 47 aut. To jsem nemohl připustit!“ K tomu, že je sériovým vykradačem automobilů, se Ilnaz přiznat tvrdošíjně odmítal. Stálo ho to několik hodin utrpení a ponižování.

Doufám, že můj čin na ně bude mít nějaký vliv..., zní poslední slova Pirkina

Je otázka, co sehrálo větší roli – zda zlomená duše, nebo bolavé tělo. Poté, co ho přece jen přinutili podepsat přiznání k sedmačtyřiceti případům vykradených aut, ho pustili. Ilnaz byl zoufalý. V pomočených kalhotách, s obličejem rudým studem vylezl na střechu jednoho z domů nedaleko policejní stanice. Vytáhnul mobilní telefon a řekl vše, co měl na srdci.

S pomocí WhatsAppu poslal vzkazy blízkým. Jeden patřil příteli Ajnurovi, druhý rodičům a své dívce, kterým se vyznává z nekonečné lásky, třetí bylo poselství společnosti. Hovoří v něm o mučení, které se nedá vydržet. Pak záznam končí. „Nejsem sám, komu se to stalo... Doufám, že můj čin na ně bude mít nějaký vliv...“, zní poslední slova Pirkina.

Drsné výslechy kvůli povýšení

Reportéři rozhlasové stanice Svoboda mají už dalšího svědka, který se v nižněkamenském oddělení ministerstva vnitra seznámil s krutými donucovacími prostředky. Známý je i případ šestačtyřicetiletého podnikatele z Nižněkamska, který po výslechu na policii v roce 2016 rovněž spáchal sebevraždu. A v dopise na rozloučenou uvedl podobné důvody jako Ilnaz. V roce 2012 bylo odsouzeno osm policistů z Kazaně za to, že ubili k smrti podezřelého.

Fronta na spravedlnost V Rusku byl dokonce založen Výbor proti policejnímu mučení, který se snaží monitorovat jednotlivé případy a pomáhá postiženým při soudních přích. Dosáhl už odsouzení více než stovky policistů, z nichž někteří dohnali své vyšetřované k smrti, nebo je sami ubili. Ani zoufalí rodiče Ilnaze se nechtějí dát – tři policisté, kteří vyšetřovali jejich syna, byli již vzati do vazby.

Do města přijeli z Moskvy představitelé všemocného Vyšetřovacího výboru. Lidé se k nim zapisují do nekonečné fronty a chtějí si stěžovat na místní policii. V řadě je i majitel vozu, který chlapci vykradli. Je to paradox, ale i jeho policie zmlátila. Za to, že se dohodl se zloději, aniž by případ oznámil a hochy odevzdal představitelům zákona. Dostali by totiž pochvalu. To je ten pravý důvod, proč si vynucují od podezřelých doznání s pomocí plynové masky. Odměny a povýšení.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz