24. října 2011 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Růžový tank přebarvíme, plánují ruští kozáci

Růžový tank se opět stěhuje do Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růžový tank se opět stěhuje do Prahy | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ČELJABINSK V Čeljabinské oblasti na ruském Uralu začala sbírka peněz na zrekonstruování sovětského tanku, který po sametové revoluci natřel výtvarník David Černý růžovou barvou. Organizátoři sbírky prý chtějí tanku IS-2 vrátit původní vzhled. Za sbírkou prý stojí šéfové orenburgské kozácké tankové brigády.

Růžový tank

Tank byl v letech 1945 až 1991 vystaven na smíchovském náměstí Sovětských tankistů (dnes náměstí Kinských) na památku osvobození Československa vojsky Rudé armády.

V dubnu 1991 jej David Černý přetřel na růžovo,  za což byl krátce stíhán, protože tank byl v té době zapsán jako národní kulturní památka. Posléze byl tank na pár dní znovu přetřen do původní zelené barvy. Skupina poslanců ale využila své imunity a v květnu 1991 tank znovu přebarvila na růžovo. Když byl tanku odebrán status památky, připadl do sbírek Vojenského historického ústavu v Praze.

V Čeljabinsku potomci uralských tankistů-dobrovolníků  vyrobili i model bronzové pamětní desky. Její text i podoba bude dohodnuta v radě válečných veteránů Čeljabinské oblasti a pak se podle serveru Chelyabinsk.ru organizátoři obrátí na českou vládu a pražské úřady s žádostí o pomoc.

Organizátoři si už opatřili i speciální barvu, kterou chtějí tank přetřít. Tato akce vůbec není odpovědí na zřízení památníku československým legionářům, tvrdí Igor Michajlov, jeden z organizátorů. "Pražský tank je symbolem památky našich vojáků a jejich zrada je nepřípustná. To bychom se dostali k tomu, že budeme zřizovat památníky i hitlerovským velitelům ve městech, která dobyli," říká Michajlov.

Sám Černý proti dalšímu přebarvení sovětského tanku v zásadě nic nemá. "Mě by jen zajímalo, jestli ten vybraný finanční obnos zašlou mě nebo jestli mají nějakého sovětského umělce, který jim to přetře nazeleno," řekl výtvarník.

Čtěte také

Lidovky.cz, ČTK