Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Růžový tank přebarvíme, plánují ruští kozáci

Svět

  15:38
ČELJABINSK - V Čeljabinské oblasti na ruském Uralu začala sbírka peněz na zrekonstruování sovětského tanku, který po sametové revoluci natřel výtvarník David Černý růžovou barvou. Organizátoři sbírky prý chtějí tanku IS-2 vrátit původní vzhled. Za sbírkou prý stojí šéfové orenburgské kozácké tankové brigády.

Růžový tank se opět stěhuje do Prahy foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Růžový tank

Tank byl v letech 1945 až 1991 vystaven na smíchovském náměstí Sovětských tankistů (dnes náměstí Kinských) na památku osvobození Československa vojsky Rudé armády.

V dubnu 1991 jej David Černý přetřel na růžovo,  za což byl krátce stíhán, protože tank byl v té době zapsán jako národní kulturní památka. Posléze byl tank na pár dní znovu přetřen do původní zelené barvy. Skupina poslanců ale využila své imunity a v květnu 1991 tank znovu přebarvila na růžovo. Když byl tanku odebrán status památky, připadl do sbírek Vojenského historického ústavu v Praze.

V Čeljabinsku potomci uralských tankistů-dobrovolníků  vyrobili i model bronzové pamětní desky. Její text i podoba bude dohodnuta v radě válečných veteránů Čeljabinské oblasti a pak se podle serveru Chelyabinsk.ru organizátoři obrátí na českou vládu a pražské úřady s žádostí o pomoc.

Organizátoři si už opatřili i speciální barvu, kterou chtějí tank přetřít. Tato akce vůbec není odpovědí na zřízení památníku československým legionářům, tvrdí Igor Michajlov, jeden z organizátorů. "Pražský tank je symbolem památky našich vojáků a jejich zrada je nepřípustná. To bychom se dostali k tomu, že budeme zřizovat památníky i hitlerovským velitelům ve městech, která dobyli," říká Michajlov.

Sám Černý proti dalšímu přebarvení sovětského tanku v zásadě nic nemá. "Mě by jen zajímalo, jestli ten vybraný finanční obnos zašlou mě nebo jestli mají nějakého sovětského umělce, který jim to přetře nazeleno," řekl výtvarník.

Čtěte také

Autoři: ,

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat