Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
8. dubna 2014 13:55, aktualizováno  16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rvačka v ukrajinském parlamentu: poslanci Svobody se vrhli na komunistu

Úterní rvačka v ukrajinském parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úterní rvačka v ukrajinském parlamentu. | foto: Reuters

KYJEV UVNITŘ VIDEO. V ukrajinském parlamentu opět zavládla bouřlivá atmosféra. Olej do ohně přilil šéf komunistů a kandidát na prezidenta Petro Symonenko, který ve svém projevu ostře zkritizoval nacionalistickou stranu Svoboda. Tím pobouřil její poslance, kteří se na něj vrhli a rozpoutali u řečnického pultu rvačku.

"Vždy jsem tvrdil, že nacionalisté provádějí proamerickou a prozápadní politiku a hájí jejich zájmy. Ale spletl jsem se. Soudě podle toho, kdo u nás začal obsazovat budovy správy, policie, tajné služby, zmocňovat se zbrojnic a zbraní (...), tak se, páni nacionalisté, ukázalo, že jste neplnili americké scénáře, ale scénáře Ruské federace na zničení nezávislosti Ukrajiny, na rozdělení a vyplenění Ukrajiny," prohlásil na úterním zasedání ukrajinského parlamentu šéf Komunistické strany Ukrajiny (KPU) Petro Symonenko na adresu reprezentantů Svobody.

Poslanci Svobody si Symonenkova slova nenechali líbit. Dva z nich uličkou mezi lavicemi doběhli k řečnickému pultu a do Symonenka se nevybíravě pustili. "Děláte vše, abyste lidi zastrašili, zatýkáte je, vedete boj proti rozdílným názorům!" vykřikl Symoneko, než ho odstrčili od mikrofonu. Do potyčky se neprodleně zapojili i další zákonodárci. Za pouhých několik vteřin se tak u pultu rozpoutala chaotická rvačka, jíž se kromě asi dvaceti mužů zúčastnila i komunistická poslankyně Oksana Kaletniková, která se na kolegy ze Svobody obořila pěstmi.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vážení kolegové, uklidněte se, prosím," vyzýval marně ke klidu předseda parlamentu a úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. Nakonec mu nezbylo nic jiného, než schůzi parlamentu na deset minut přerušit, uvedla Ukrajinska pravda. Pobouření poslanci z řad KPU a Strany regionů poté zasedací sál demonstrativně opustili.

Vůdce komunistů podle agentury Reuters vyvázl zřejmě bez zranění, ale jeden z poslanců později usedl na své místo s jasně viditelnými náplastmi na tváři. Podle webu Ukrajinska pravda během rvačky jedna z komunistických poslankyň zasadila několik úderů do tváře nacionalistických poslanců.

Turčynov: Už se nikdy nepoperou

Předseda sněmovny Oleksandr Turčynov, který sehrává i roli úřadující hlavy státu, se posléze za kolegy omluvil a ohlásil dohodu šéfů poslaneckých klubů, že zákonodárci se v jednacím sále už nikdy nepoperou, ani nebudou urážet či ponižovat, a to pod hrozbou vypnutí mikrofonu.

Komunisté podporovali svrženého prezidenta Viktora Janukovyče a jeho Stranu regionů i během tříměsíčních protestů, které nakonec vyústily v krveprolití v kyjevských ulicích s více než stovkou obětí a pád režimu.

Rodák z Doněcka Symonenko rád hovoří o "zlatých" sovětských časech a brojí proti NATO. Třikrát kandidoval na prezidenta (1999, 2004 a 2010). V roce 1999 skončil dokonce druhý.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!