Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rychlé východisko z krvavé syrské války neexistuje, říká odborník

Boje v Aleppu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boje v Aleppu | foto: Reuters

Občanská válka, která propukla po krvavém potlačení pokusu o svržení režimu prezidenta Bašára Asada, zuří v Sýrii už třetím rokem a na svědomí má přes sto tisíc životů, nemluvě o milionech lidí, jež připravila o domov. O aktuální situaci v Sýrii hovořil se čtenáři serveru L'Express.fr François Burgat, odborník na Blízký východ a autor knihy "Pas de printemps pour la Syrie" (Žádné jaro pro Sýrii). Vybíráme z jeho odpovědí.

Jaký je největší problém syrské opozice?

Roztříštěnost. Lze ji rozdělit do dvou hlavních proudů: sekulární Syrská svobodná armáda (FSA) podporovaná Západem, a islamisté. Islamistické povstalecké skupiny však nelze slít do jediného proudu. Patří sem např. Fronta an-Nusrá, v jejíchž řadách působí především Syřané, ale i organizace Islámský stát Irák a Levanta, který je úzce napojená na irácké radikály. FSA se potýká se stále většími potížemi, především kvůli nepříliš funkčním vztahům se svými zahraničními spojenci. Propojení s Katarem a Saúdskou Arábií relativně funguje, ale je špatně koordinované, a podpora Západu je kolísavá, až nesmělá. Spojenecké vztahy islamistů, hlavně s Irákem, jsou naopak pevnější. Sekulární opozice slábne, přestože radikálové podle odhadů tvoří pouhých 15 procent povstalců.

Hrozí, že Sýrii povládnou islamisté?

Buď Asad, nebo al-Káida? To je oblíbená argumentace propagandy Asadova režimu, podobná slova jsme slýchali i od Husního Mubaraka či Muammara Kaddáfího. Situace nikdy není tak černobílá. Velká část Syřanů s radikály nijak nesympatizuje, naopak se proti nim otevřeně staví.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč Spojené státy stoply pomoc Syrské svobodné armádě?

Nejedná se o komplexní odnětí logistické podpory, kterou Západ, především USA a Británie, FSA poskytují. Pomoc byla pozastavena pouze lokálně - v zónách, které dnes kontrolují radikálové z Islámské fronty. Tato v současnosti největší povstalecká armáda vznikla spojením šesti islamistických skupin a jejím cílem je vytvoření islámského státu v Sýrii, autoritu sekulární FSA odmítá, mezi oběma stranami dochází k otevřeným střetům, Islámská fronta se například zmocnila některých skladů FSA na severu země. Ze strany Západu se tedy jedná o taktický krok: nechce, aby poskytovaný vojenský materiál skončil v rukách islámských fundamentalistů.

VÍCE ZDE:

Ovlivní jednání v Ženevě nedávné vojenské úspěchy vládní strany?

Bezesporu ano. Vyjednává se vždy z pozice síly, a v tomto ohledu opozice poslední dobou ztrácí dech, zatímco vládnoucí režim naopak posiluje. Sama opozice navíc vůči konferenci zaujímá odměřený postoj: vadí jí, že nebere v potaz požadavek odstoupení prezidenta Bašára Asada, nehledě na možnou - a spornou - účast Íránu (více o odmítavém stanovisku syrských rebelů čtěte ZDE).

ČTĚTE TAKÉ:

Pomohou jednání v Ženevě?

Žádné bezprostřední a bezbolestné východisko ze syrské krize se nyní bohužel nenabízí. Brzké vojenské vítězství jedné či druhé strany je v současných podmínkách nereálné. Mírová konference Ženeva 2, která se má konat v lednu příštího roku, by se teoreticky mohla stát počátkem vojenského útlumu opozice - mezinárodní společenství by se mohlo rozhodnout k tlaku na státy v regionu, jež ji dlouhodobě podporují (Turecko, Saúdská Arábie, Katar). Nicméně jedná se o pouhou hypotézu, jež navíc není příliš pravděpodobná. Situaci by mohla zvrátit smrt Bašára Asada, ať už z rukou opozice, nebo jedné z frakcí vládního tábora. Taková událost by mohla otevřít dveře skutečným vyjednáváním.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...