Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rychlokvašená ruská vakcína míří k lidem. Zkoušky budou pokračovat už přímo na běžných pacientech

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se rozhodl jít příkladem. Odebral se tak do nemocnice a nechal si píchnout vakcínu GamCovidVac neboli Sputnik V, kterou mnozí odborníci kritizují jako šitou horkou jehlou a nevyzkoušenou. Ministr si oblékl maršálskou uniformu a pozval do očkovací místnosti televizní kamery. „Cítím se normálně. Neměl jsem zvýšenou teplotu ani žádné jiné příznaky. Doporučuji toto očkování každému,“ prohlásil poté šéf resortu obrany.

Rusko nechalo zaregistrovat Sputnik V už 11. srpna, kdy prezident Vladimir Putin prohlásil, že jeho země má jako první na světě vakcínu proti koronaviru. Ve skutečnosti byla vakcína teprve ve druhé ze tří fází testování, kdy ji na sobě zkoušelo dvakrát 38 dobrovolníků. Teď, po necelém měsíci, jde látka do veřejné distribuce.

„Registrace nám dovoluje očkovat celou populaci, ale první budou na řadě vysoce rizikové skupiny,“ uvedl mikrobiolog a člen ruské Akademie věd Denis Logunov. Do konce roku by ji měli dostat především zdravotníci a učitelé. Vakcína má však určitá omezení. Spolu s prvními několika tisíci příjemci se tak bude dále testovat.

Sputnik V by měli dostat i lidé chronicky nemocní, ukazuje se ale, že u mnoha z nich – třeba u onkologických pacientů, lidí s krevními chorobami nebo poruchami imunity – by preparát mohl vykazovat nežádoucí vedlejší účinky. Očkování se u nich tudíž nedoporučuje.

Prvními očkovanými se nakonec stali funkcionáři – kromě ministra obrany třeba ředitelka propagandistické televize RT a informační agentury MIA Margarita Simoňanová nebo moskevský starosta Sergej Sobjanin.

„Jsme připraveni potvrdit ochranný vliv této vakcíny po dobu dvou let, možná déle,“ prohlásil Alexandr Gincburg, ředitel Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, který látku vyvíjí spolu s ministerstvem obrany.

Podle článku, který o vývoji vakcíny vyšel ve vědeckém časopise Lancet, probíhalo testování rekordně krátkou dobu na nezvykle malém vzorku. Celkem testy podstoupilo dvakrát 38 lidí ve dvou nemocnicích. Lékaři je sledovali 42 dní, z toho pouhý měsíc v hospitalizaci. Všichni očkovaní získali protilátky a žádné citelné vedlejší účinky se prý neprojevily.

Za normálních okolností se ale látka testuje celý rok na mnohatisícovém vzorku. „Ke stanovení, zda je látka bezpečná z dlouhodobého hlediska a zda je účinná, aby bránila nákaze covidem-19, je třeba provést širší, dlouhodobé testování včetně srovnání za pomocí placeba,“ stojí v článku.

Způsob uvedení vakcíny kritizovala řada zemí, například Německo, USA či také Světová zdravotnická organizace. Dobrovolně by si ji podle průzkumů nenechala aplikovat polovina Rusů, a když se výzkumníci veřejného mínění ptali v Kanadě, odmítlo ruskou vakcínu 68 procent občanů.

Na druhou stranu se u vakcíny na covid nehraje až tak o veřejné zdraví, jako o strategii. Po Novém roce se má výroba rozjet ve velkém. Mít vakcínu je záležitost národní bezpečnosti a země, jež si vyvinou vlastní látku, budou vždy ve strategické výhodě. A nezanedbatelným aspektem je tu byznys – Rusko už má objednávky zhruba na miliardu dávek od dvaceti zemí z celého světa.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!