4. srpna 2018 14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

S lesním požárem na jihu Portugalska bojuje už přes 700 hasičů, teploty přesahují 40 stupňů Celsia

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
(ilustrační snímek) Požár. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Požár. | foto: Reuters

LISABON S lesními požáry v jihoportugalském regionu Algarve bojuje už přes 700 hasičů. Informoval o tom šéf místní civilní obrany na tiskové konferenci. Do boje s ohnivým živlem, který od pátku sužuje turisticky oblíbený region v okolí města Monchique, je nasazeno i 11 letadel či vrtulníků s vodními nádržemi.

Kvůli požáru byli v oblasti v pátek preventivně evakuováni obyvatelé ze dvou vesnic. Ráno se už lidé mohli vrátit do svých domovů, informoval server veřejnoprávní televize RTP. Podle velitele místních hasičů není nyní přímo ohrožena žádná obec. Boj s ohněm si zatím vyžádal devět zraněných hasičů, kteří se nadýchali kouře.

Na jihu Portugalska platí už několik dní varování kvůli nebývale vysokým teplotám, které byly v pátek nejvyšší v centrální části země, kde přesáhly 45 stupňů Celsia. I v regionu Algarve bylo v sobotu naměřeno přes 40 stupňů, teplota v oblasti požárů byla v sobotu dopoledne podle hasičů 47 stupňů. Obyvatelé žijící v regionech s extrémním rizikem požárů dostali v těchto dnech varování prostřednictvím zpráv na mobilní telefony.

Lesní požáry sužují Portugalsko každý rok, loni tam během léta při nich zemřelo přes sto lidí, což byla nejtragičtější bilance lesních požárů v zemi za řadu let.

Letos se na lesní požáry úřady lépe připravily. Do pohotovosti uvedly přes 10 tisíc hasičů (o 1000 více než loni), kteří mají k dispozici 12 letadel s vodními nádržemi a 41 helikoptér. Jako preventivní opatření platí mimo jiné, že majitelé pozemků s domy na samotách musejí zabezpečit padesátimetrový rádius kolem budovy a na okrajích obcí musí být minimálně stometrová bezpečnostní zóna.

Letos nasadily portugalské úřady v rámci prevence v různých částech země i stáda koz, která spásají trávu a nízký lesní podrost, aby se v případě vypuknutí požáru plameny tolik nešířily.

Na několika místech Portugalska zaznamenali ve čtvrtek lokální teplotní rekordy, nejvyšší byla teplota v centrální části země, kde u města Abrantes naměřili 45,2 stupně Celsia. Podobně vysoké teploty (až 45 stupňů) očekávají dnes kromě Portugalska i ve Španělsku, kde si nynější vedra vyžádala v sobotu už třetí oběť. Nebývalá horka panují v tomto období i v dalších částech Evropy, například v Británii byl minulý měsíc třetím nejteplejším v zemi za více než sto let.

ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz