Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Muž s nožem se řítil na finského premiéra, zasáhla ochranka

Svět

  17:28aktualizováno  20:48
TURKU - Finského premiéra Jyrkiho Katainena se pokusil během předvolebního mítinku v Turku napadnout útočník vyzbrojený nožem. Jeho pokus včas překazila premiérova ochranka, a ministerský předseda z incidentu vyvázl bez zranění.

Finský premiér Jyrki Tapani Katainen foto: ČTK

Policie útočníka odvedla v poutech. Policie později uvedla, že muž ve skutečnosti na konzervativního politika nechtěl zaútočit. "Muž se nechoval agresivně, ani přímo nehrozil ministerskému předsedovi nebo lidem v blízkosti," uvedla policie. Muž, kterému je kolem 30 let, je ve vazbě.

Finský fotoreportér Robert Seger, jenž byl na místě incidentu, řekl, že muž s nožem před Katainenem poklekl, ale nezaútočil na něj. "Chtěl si vynutit Katainenovu pozornost." Krátce před incidentem si s Katainenem potřásl rukou a dokonce se premiérovi představil. "Neslyšel jsem jeho jméno. Ale ten muž říkal, že se potýká s mnoha problémy," řekl Seger. "Pak jen klesl na kolena a já jsem náhle v jeho ruce zahlédl nůž... ale on jej upustil na zem," popsal fotograf situaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Motiv mužova chování není jasný. List Helsingin Sanomat na svých internetových stránkách pouze uvedl, že měl dlouhé vlasy. Finská televize YLE potvrdila, že muž se nezdál být agresivní a že před premiérem nůž upustil na zem.

Ochranka záhy muže popadla a odvlékla ho pryč. Šéf vládní ochranky Timo Harkonen televizi YLE řekl, že ochranka zabránila tomu, aby se situace stala nebezpečnou.

Katainen byl v Turku na jihozápadě Finska na shromáždění před nedělními obecními volbami. Premiérův mluvčí Kari Mokko řekl, že muž ohánějící se nožem byl zadržen dříve, než dokázal proniknout až k předsedovi vlády.

Katainen je ve Finsku oblíbený

Jedenačtyřicetiletý bývalý ministr financí je ve Finsku oblíbený a podle průzkumů by jeho strana znovu vyhrála volby. Katainen je premiérem od loňského roku a Finsko je jednou z mála zemí eurozóny s ratingem AAA.

Přísná rozpočtová politika a pokles vývozu však vedly k propouštění v mnoha firmách. Mnoho Finů také nesouhlasí se zapojením své země do záchranných programů eurozóny.

Politici v severských zemích se často setkávají s občany bez ohledu na to, že v roce 1986 nepřežil atentát švédský premiér Olof Palme a před devíti lety švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová. Na vládní či stranické cíle byly namířeny také loňské útoky pravicového extremisty v Norsku.

Terčem útoku se nedávno v Chrastavě na Liberecku stal český prezident Václav Klaus, když na něj několikrát vypálil z plastové pistole šestadvacetiletý muž. Prezidentova ochranka proti němu nezasáhla.

Katainen byl v Turku na jihozápadě Finska

Katainen byl v Turku na jihozápadě Finska

Autoři: ,