Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž s nožem se řítil na finského premiéra, zasáhla ochranka

Svět

  17:28aktualizováno  20:48
TURKU - Finského premiéra Jyrkiho Katainena se pokusil během předvolebního mítinku v Turku napadnout útočník vyzbrojený nožem. Jeho pokus včas překazila premiérova ochranka, a ministerský předseda z incidentu vyvázl bez zranění.

Finský premiér Jyrki Tapani Katainen foto: ČTK

Policie útočníka odvedla v poutech. Policie později uvedla, že muž ve skutečnosti na konzervativního politika nechtěl zaútočit. "Muž se nechoval agresivně, ani přímo nehrozil ministerskému předsedovi nebo lidem v blízkosti," uvedla policie. Muž, kterému je kolem 30 let, je ve vazbě.

Finský fotoreportér Robert Seger, jenž byl na místě incidentu, řekl, že muž s nožem před Katainenem poklekl, ale nezaútočil na něj. "Chtěl si vynutit Katainenovu pozornost." Krátce před incidentem si s Katainenem potřásl rukou a dokonce se premiérovi představil. "Neslyšel jsem jeho jméno. Ale ten muž říkal, že se potýká s mnoha problémy," řekl Seger. "Pak jen klesl na kolena a já jsem náhle v jeho ruce zahlédl nůž... ale on jej upustil na zem," popsal fotograf situaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Motiv mužova chování není jasný. List Helsingin Sanomat na svých internetových stránkách pouze uvedl, že měl dlouhé vlasy. Finská televize YLE potvrdila, že muž se nezdál být agresivní a že před premiérem nůž upustil na zem.

Ochranka záhy muže popadla a odvlékla ho pryč. Šéf vládní ochranky Timo Harkonen televizi YLE řekl, že ochranka zabránila tomu, aby se situace stala nebezpečnou.

Katainen byl v Turku na jihozápadě Finska na shromáždění před nedělními obecními volbami. Premiérův mluvčí Kari Mokko řekl, že muž ohánějící se nožem byl zadržen dříve, než dokázal proniknout až k předsedovi vlády.

Katainen je ve Finsku oblíbený

Jedenačtyřicetiletý bývalý ministr financí je ve Finsku oblíbený a podle průzkumů by jeho strana znovu vyhrála volby. Katainen je premiérem od loňského roku a Finsko je jednou z mála zemí eurozóny s ratingem AAA.

Přísná rozpočtová politika a pokles vývozu však vedly k propouštění v mnoha firmách. Mnoho Finů také nesouhlasí se zapojením své země do záchranných programů eurozóny.

Politici v severských zemích se často setkávají s občany bez ohledu na to, že v roce 1986 nepřežil atentát švédský premiér Olof Palme a před devíti lety švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová. Na vládní či stranické cíle byly namířeny také loňské útoky pravicového extremisty v Norsku.

Terčem útoku se nedávno v Chrastavě na Liberecku stal český prezident Václav Klaus, když na něj několikrát vypálil z plastové pistole šestadvacetiletý muž. Prezidentova ochranka proti němu nezasáhla.

Katainen byl v Turku na jihozápadě Finska

Katainen byl v Turku na jihozápadě Finska

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat