Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

S očkováním do EU. Američané dostanou zelenou pro cesty do Evropy, říká von der Leyenová

Ursula von der Leyenová foto: Reuters

Brusel - Američané očkovaní proti covidu-19 by v létě mohli cestovat do zemí Evropské unie. V rozhovoru s listem The New York Times to v pondělí sdělila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
  7:14

„Američané, pokud je mi známo, používají vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). To umožní volný pohyb a cestování do Evropské unie,“ uvedla von der Leyenová. Kdy přesně EU k uvolnění více než rok trvajících cestovních omezení přistoupí, však neupřesnila.

EMA schválila k použití v unijních zemích všechny tři vakcíny, které jsou k dispozici ve Spojených státech, tedy očkovací látky od společností Moderna, Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson.

Antony Blinken a Ursula von der Leyenová.
Ursula von der Leyenová

Podle Leyenové uvolnění restrikcí souvisejících s cestováním bude záviset na epidemické situaci, která se však „ve Spojených státech a doufejme i v Evropské Unii, zlepšuje“. Země evropské sedmadvacítky v současnosti projednávají zavedení takzvaných covidových pasů, které umožní jednodušší cestování lidem očkovaným proti covidu-19, s protilátkami nebo negativním testem.

Autor: