Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

S odvetou za sankce Rusko počká. Putin si o nich zažertoval

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) s premiérem krymské vlády Sergejem Aksjonovem (vlevo) a předsedou krymského parlamentu Vladimirem Konstantinovem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) s premiérem krymské vlády Sergejem Aksjonovem (vlevo) a předsedou krymského parlamentu Vladimirem Konstantinovem. | foto: Reuters

MOSKVA Rusko se prozatím zdrží odvetné reakce na americké sankce i na ukrajinské plány zavést víza ve vzájemném cestovním styku, prohlásil na zasedání bezpečnostní rady prezident Putin. Oznámil, že v bance Rossija vystavené sankcím USA si zřídí účet, na který nechá poukazovat svůj prezidentský plat.

Podle ruské agentury RIA Novosti Putin na zasedání vyslechl hlášení ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který si stěžoval na nepřátelské výroky nového ukrajinského vedení. Ruské diplomacii podle něj vadí záměr Kyjeva vystoupit z postsovětského Společenství nezávislých států a zejména plán zavést ve vztahu k Rusku víza. "Pokud se tak stane, předložíme vám některé naše návrhy," řekl Lavrov Putinovi.

Prezident si ale podle RIA Novosti v současné době odvetné akce nepřeje. "Pokud jde o americké sankce i o zavedení vízového režimu ze strany Ukrajiny, pak se zatím odvetných kroků musíme zdržet," řekl prezident. Zdrženlivost by podle Putina měla Moskva projevit zejména v otázce víz, jejichž zavedení by "postihlo miliony nevinných Ukrajinců, kteří i bez toho žijí chudě a mnoho nevydělávají".

Putinovo zdrženlivé prohlášení ale vzápětí zpochybnil jeho mluvčí Dmitrij Peskov, podle něhož bude Moskva reagovat na každé zavedení sankcí. "Na sankce budeme reagovat na základě principu vzájemnosti," řekl novinářům. Zavedení sankcí je podle Peskova pro Rusko absolutně nepřijatelné. "Pokaždé odpovíme zrcadlovitě," poznamenal mluvčí.

Založím si účet, oznámil Putin

Putin na zasedání bezpečnostní rady prohlásil, že se rozhodl otevřít si účet v ruské bance Rossija, která byla zasažena americkými sankcemi. "Je to, pokud vím, průměrná banka, osobně jsem tam účet neměl. Ale v pondělí si ho určitě založím," řekl Putin.

Později novinářům oznámil, že kremelské účtárně vydal příkaz poukazovat do postižené banky jeho prezidentský plat. Petrohradský bankovní ústav podle něj nemá s anexí Krymu nic společného. Rusko se musí postarat jak o samu banku Rossija, tak i o její klienty, řekl Putin. "Vždyť ta banka má tak symbolické a zvučné jméno," poznamenal.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruské ministerstvo zahraničí na rozšíření západních sankcí už ve čtvrtek reagovalo. Na ruském seznamu se podle agentury ITAR-TASS ocitla řada poslanců amerického Kongresu a dva poradci amerického prezidenta Baracka Obamy. Dnes ministerstvo oznámilo, že bude Kremlu doporučovat zavedení sankcí proti Západu obdobných těm, které USA a Evropská unie vyhlásily Moskvě.

Podle ruských médií přistupuje ruský prezident k sankcím Západu s humorem. Když se ukázalo, že se řada osob přítomných na schůzi bezpečnostní rady na americkém sankčním seznamu ocitla, Putin s úsměvem varoval, že "takoví lidé nás kompromitují, musíme se od nich držet dál".

Obama zavedl sankce pro další ruské občany:

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...