12. května 2017 10:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zákaz notebooků v letadlech do USA bude nejspíš platit i pro Evropu

Pracovat na počítači v letadle při cestě do USA možná brzy bude problém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovat na počítači v letadle při cestě do USA možná brzy bude problém. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Zákaz elektronických zařízení větších než mobilní telefon na palubách letadel zřejmě Spojené státy rozšíří i na Evropu. Novinářům to potvrdil mluvčí amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost David Lapan, podle něhož nyní administrativa zvažuje, kde všude by měl zákaz platit. Aerolinkám už přišel důvěrný dopis od Úřadu pro leteckou bezpečnost s výzvou, aby se na zákaz připravily.

Dosud takto USA omezily jen pasažéry letů z osmi muslimských zemí Blízkého východu a severní Afriky. Všechny tyto země jsou spojenci Washingtonu. Šesti dalších zemí, jejichž občanům se americký prezident Donald Trump pokoušel dekretem zamezit vstup do země, se opatření netýkalo.

Američané se obávají útoku teroristů, kteří stále hledají cesty, jak propašovat výbušniny do letadel. Jednou už elektronické zařízení na palubě využili – při útoku na stroj somálských aerolinií explodovala nálož zabudovaná v notebooku a zranila dva lidi.

Televize Fox News citovala republikána Michaela McCaula, šéfa sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost, který řekl, že poslední změny v letecké bezpečnosti byly založeny na „specifických a důvěryhodných zpravodajských informacích“. „Od zabití bin Ládina zde bylo více teroristických komplotů proti Západu než kdykoliv od 11. září,“ řekl McCaul.

Donald Trump spolu s Paulem Ryanem oslavují pád „Obamacare“.
Donald Trump má za sebou sto dnů jako prezident USA.

Experti na leteckou bezpečnost vládní opatření zpochybňují: „Pokud předpokládáte, že útočník chce proměnit laptop v bombu, bude ta bomba účinkovat stejně dobře v zavazadlovém prostoru,“ soudí například Nicholas Weaver, odborník na moderní technologie z Kalifornské univerzity v Berkeley. Úřady pro leteckou bezpečnost v Evropě varovaly, že by skladování velkého množství lithiových baterií v zavazadlových prostorech letadel mohlo způsobit požár.

Firmy Etihad a Qatar Airways se obávaly, že kvůli zákazu ztratí byznysové klienty. Nakoupily proto vlastní laptopy a tablety a začaly je půjčovat.

rokMilan Rokos

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz