23. září 2017 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saakašvili dostal za nezákonné překročení hranic pokutu od ukrajinského soudu

Michail Saakašvili přes zákaz překročil ukrajinskou hranici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michail Saakašvili přes zákaz překročil ukrajinskou hranici. | foto: Reuters

Lvov Soud v západoukrajinské Lvovské oblasti shledal bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakišviliho vinným nezákonným překročením hranic. Vyměřil mu za to pořádkovou pokutu ve výši v přepočtu asi 2700 korun, sdělila dnes místní média. Saakašvili, který při pátečním jednání soudu nebyl přítomen, se může proti rozsudku odvolat, informovala agentura DPA.

Pod ochranou svých stoupenců překročil Saakašvili 10. září násilně polsko-ukrajinské hranice mimo oficiální hraniční přechod. Při incidentu bylo podle Kyjeva zraněno přes deset ukrajinských policistů a pohraničníků, pět osob bylo zadrženo a dva muži byli odsouzeni k 60 dnům vězení.

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko před třemi dny prohlásil, že Saakašvili vyhoštěn z Ukrajiny nebude, musí si ale vyřídit doklady nezbytné k trvalému pobytu.

V roce 2015 získal Saakašvili ukrajinské občanství, když ho prezident Petro Porošenko jmenoval gubernátorem Oděské oblasti. Loni se ale Saakašvili s Porošenkem rozešel a založil vlastní politickou stranu Hnutí nových sil. Hlavu státu tvrdě kritizuje za údajné tolerování korupce a váhavé prosazování reforem. Porošenko mu v červenci ukrajinské občanství odebral; o gruzínské Saakašvili přišel při získání občanství ukrajinského.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz