10. května 2019 8:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saakašvili plánuje návrat na Ukrajinu, chce radit Zelenskému

Michail Saakašvili | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michail Saakašvili | foto: Reuters

Kyjev  Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili oznámil plán návratu na Ukrajinu, kde by se chtěl stát poradcem nově zvolené hlavy státu Volodymyra Zelenského. V pátek 10. května o tom informovala agentura Unian. Saakašvili byl loni z Ukrajiny vyhoštěn po sporu s dosluhujícím prezidentem Petrem Porošenkem.

V průběhu kampaně před dubnovými prezidentskými volbami prohlásil jejich pozdější vítěz Zelenskyj, že Saakašviliho považuje za skvělého diplomata, který by byl schopen zastávat významnou pozici v ukrajinské vládě. Dodal, že ukrajinské občanství by mu mělo být obnoveno.

Bývalý nejvyšší gruzínský představitel občanství obdržel v roce 2015 a poté rok zastával funkci gubernátora Oděské oblasti. Později se ale s Porošenkem nepohodl a kvůli údajnému pochybení při poskytování informací v žádosti o občanství mu byla ukrajinská státní příslušnost odejmuta. V únoru 2018 byl za dramatických okolností vyhoštěn ze země. Nyní žije v nizozemském exilu.

Saakašvili vyjádřil přání vrátit se také do Gruzie, kde sloužil jako hlava státu v letech 2004 až 2013. „Ukrajina je mým domovem, ale záchrana Gruzie je pro mě priorita. To neznamená, že nepřijedu do Kyjeva. Určitě přijedu na Ukrajinu, a pak do Tbilisi,“ řekl Saakašvili polské televizi Belsat vysílající v ruštině a běloruštině.

V Gruzii byl odsouzen v nepřítomnosti k trestu vězení za různé trestné činy. Naposledy mu loni soud vyměřil šestiletý trest vězení za zneužití pravomocí a tajení důkazů svědčících o zbití opozičního poslance. Saakašvili všechna obvinění popírá a gruzínskou i ukrajinskou vládu viní z toho, že jeho stíhání zařídily z politických důvodů.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.