20. prosince 2017 9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saakašvili v dopise vyzval Porošenka, aby dobrovolně odstoupil

Gruzínský exprezident a vůdce ukrajinské strany Hnutí nových sil Michail Saakašvili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gruzínský exprezident a vůdce ukrajinské strany Hnutí nových sil Michail Saakašvili. | foto: ČTK

Gruzínský exprezident a vůdce ukrajinské strany Hnutí nových sil Michail Saakašvili vyzval ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby dobrovolně odstoupil. Učinil tak v otevřeném dopise, který v noci na středu zveřejnil na svém facebookovém účtu.

„Přiznejte si sám sobě i národu, že vy a vaši poradci nejste schopni a ani nechcete změnit Ukrajinu k lepšímu. Vaše dobrovolná demise je téměř poslední krok k překonání politické krize, která se jinak bude dál prohlubovat. Prezident, jenž sklonil hlavu před vůlí národa a dobrovolně odstoupil, může počítat se zmírněním trestu a s milosrdností,“ napsal Saakašvili.

Znovu Porošenka obvinil z neochoty provést potřebné reformy a z „nekonečné chamtivosti, kterou ukrajinský lid nebude trpět“. Neprovedené reformy a korupce podle Saakašviliho učiní z ukrajinského prezidenta „antihrdinu a největší zklamání pro Ukrajince“.

Na Ukrajině se Saakašvili politicky angažuje od roku 2015, kdy ho do země pozval Porošenko a udělal z něj oděského gubernátora. Nejprve vřelé vztahy obou politiků však postupně klesly na bod mrazu, jak Saakašvili stále důrazněji prezidentovi vyčítal nejen tolerování korupce, ale i váhavé prosazování reforem.

Saakašvili po roztržce s Porošenkem přišel nejen o post gubernátora, nýbrž i o ukrajinské občanství, a nyní mu hrozí obžaloba ze zločinného spiknutí a z napomáhání zločinecké organizaci, za což může jít až na pět let do vězení. Generální prokurátor Jurij Lucenko ale minulý týden řekl, že Ukrajina velice pravděpodobně Saakašviliho předá Gruzii, kde je stíhán kromě jiného za zneužití úřadu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz