6. prosince 2017 20:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saakašvili vyhlásil v Kyjevě kozáckou Síč, vrcholem úsilí má být Porošenkovo odvolání

Saakašvili se i se svými věrnými utábořil u sídla parlamentu v centru Kyjeva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saakašvili se i se svými věrnými utábořil u sídla parlamentu v centru Kyjeva. | foto: Reuters

KYJEV (od zpravodajky LN na Ukrajině) Ve středu večer svolal Michail Saakašvili další ze svých lidových shromáždění před ukrajinský parlament v Kyjevě, kde je i stanové městečko jeho příznivců. Oznámil v hrubých rysech svůj plán na nejbližší dny - hodlá vyhlásit impeachment „zločinecké bandě v policejních složkách“.

Saakašvili opakovaně vyzval, aby bylo postupováno v souladu se zákonem. Vrcholem Saakašviliho mírné revoluce by mělo být odvolání prezidenta Petro Porošenka. Při vyslovení jména prezidenta dav několika set lidí skandoval: „Hanba hanba“.

„Vyhlašuji tady naši Síč,“ prohlásil Saakašvili ve stanovém táboře v narážce na někdejší pevnost svobodných kozáků, kteří se nepodřídili vrchnosti. „Budou na nás útočit. Ale my si také povedeme aktivně. Musíme se naučit vést protiútoky. Proto zde vyhlašuji naši Síč. Budeme se rozšiřovat. Budeme se připravovat odrážet jejich útoky,“ řekl podle serveru Cenzor.net.

Bývalý gruzínský prezident a odvolaný gubernátor jihoukrajinského oděského regionu Saakašvili se ve středu nedostavil k výslechu a vyšetřovatelům vzkázal, že je přijme ve stanovém městečku. Ukrajinské úřady považují exprezidenta za uprchlíka, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu. Saakašviliho v úterý osvobodili jeho přívrženci poté, co byl v Kyjevě zatčen agenty ukrajinské tajné služby SBU.

Přípravy na další den střetů. Policisté zatím jen hlídají budovu parlamentu.
Demonstrant s plynovou maskou stojí před budovou parlamentu.

Ukrajina mezitím brání novinářům ve vstupu na své území. Zpravodajka gruzínského kanálu Rustavi 2 Tamara Nutsubidzeová nebyla v úterý vpuštěna na ukrajinské území přes pohraniční kontrolu na letišti Borispol u Kyjeva.

Ve středu byl vstup odepřen dalším třem gruzínským novinářům z kanálu 1.TV. Před deseti dny byl z Ukrajiny vyslán Tamaz Shavshishvili. V Ličovsku u Oděsy byl násilím posazen na loď a byl dopraven do gruzínského přístavu Poti.

Jak LN sdělil stálý zpravodaj gruzínské TV Rustavi 2 Zurab Khvistani, v posledních dnech jsou masově vysílání gruzínští novináři, kteří se často objevují ve společnosti exprezidenta Gruzie, bývalého gubernátora Oděsy a současného vůdce. „Měl jsem zatím štěstí, ale může se to stát i mně,“ řekl s obavami Zurab Khvistani.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz