Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sacharovova cena patří bičovanému bloggerovi ze Saúdské Arábie

Saúdskoarabský bloger Raíf Badáví - nový laureát Sacharovovy ceny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saúdskoarabský bloger Raíf Badáví - nový laureát Sacharovovy ceny. | foto: TwitterReprofoto

ŠTRASBURK Sacharovovu cenu za svobodu myšlení letos získal saúdskoarabský bloger Raíf Badáví, odsouzený za údajnou urážku islámu. Oznámil to ve čtvrtek předseda Evropském parlamentu, který tuto cenu uděluje. Slavnostní předání ceny se uskuteční 16. prosince ve Štrasburku.

„V případě pana Badávího se nerespektují základní lidská práva,“ uvedl při vyhlašování ceny předseda europarlamentu Martin Schulz. Saúdskou Arábii vybídl, aby Badávího propustila a ten si mohl cenu vyzvednout.

Badáví je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals. V roce 2012 byl zatčen a za údajnou urážku islámu na svém webu později odsouzen k desetiletému trestu vězení, 1000 ranám bičem a pokutě.

Trest bičování se začal vykonávat vykonávat letos v lednu, kdy dostal prvních 50 ran. Po ostré mezinárodní kritice byl výkon zbylé části trestu odložen.

Badáví spolu s britským básníkem a novinářem Jamesem Fentonem obdržel tento měsíc letošní PEN/Pinterovu cenu. Na Sacharovovu cenu jej společně navrhly poslanecké kluby socialistů, konzervativců a zelených.

Ocenění pojmenované po sovětském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi uděluje Evropský parlament každoročně od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod.

Do nejužšího výběru se letos dostali ještě uskupení Mesa de la Unidad Democrática (MUD), které sjednocuje demokratickou opozici ve Venezuele včetně politických vězňů, a zastřelený ruský opoziční politik Boris Němcov. Loni cenu obdržel konžský lékař Denis Mukwege za pomoc obětem znásilnění v Kongu.

RAÍF BADÁVÍ

  • Raíf Badáví je saúdskoarabský publicista, bloger a zakladatel internetového diskusního fóra Free Saudi Liberals. Svůj server Badáví označil za "liberální fórum, které se vyznačuje kritickým myšlením oproštěným od náboženské indoktrinace".
  • V červnu 2012 byl zadržen a obviněn z několika trestných činů, včetně počítačové kriminality, odpadlictví a zřeknutí se víry nebo údajné urážky islámu. Badávímu hrozil trest smrti, v červenci 2013 byl odsouzen k sedmiletému vězení a 600 ran bičem a loni v květnu mu byl trest zpřísněn na deset let vězení, 1000 ran bičem a součástí verdiktu je také pokuta v přepočtu 6,5 milionu korun. Letos v červnu trest potvrdil Nejvyšší soud.
  • Saúdská Arábie byla za trest kritizována mnoha jednotlivci, vládami i organizacemi. Spojené státy Rijád vyzvaly ke zrušení rozsudku, předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zase trest označil za "popravu na splátky".
  • Trest bičování se začal vykonávat počátkem ledna, kdy Badáví dostal prvních 50 ran, které měl potom dostávat jednou týdně po dobu dalších 19 týdnů. Tato část verdiktu byla pozastavena, protože bloger měl zdravotní problémy (vysoký krevní tlak a další). Bičování se konalo na hlavním náměstí v Džiddě před zraky stovek lidí.
  • Badávího obhájce byl letos odsouzen na 15 let za podrývání státního zřízení a urážky soudní moci.
  • Badáví se narodil 13. ledna 1984 ve městě Chubár. V roce 2002 se oženil, s manželkou Insáfou Hajdarovou má dvě dcery a syna. Manželka s dětmi získala v roce 2013 azyl v Kanadě, žijí v Quebeku. Poprvé byl předvolán na policií v roce 2007.
  • Počátkem tohoto měsíce získal Badáví spolu s britským básníkem Jamesem Fentonem letošní PEN/Pinterovu cenu, která je udělovaná v Británii na počest dramatika Harolda Pintera a je oceněním za odvahu prosazovat svobodu slova.
  • Na Sacharovovu cenu jej společně navrhly poslanecké kluby socialistů, konzervativců a zelených.
  • Podle organizace Amnesty International patří v Saúdské Arábii mezi tresty za některé zločiny kromě bičování také amputace. Saúdská Arábie také patří podle AI mezi země, kde se koná nejvíce poprav na světě. Ročně jsou k smrti odsouzeny desítky lidí, z nichž mnohým je veřejně sťata hlava. Zatím bylo letos popraveno 40 osob - téměř čtyřikrát více než za stejnou část loňského roku.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...