30. prosince 2006 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saddám Husajn byl brzy ráno oběšen

Saddám Husajn krátce před popravou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saddám Husajn krátce před popravou. | foto: ČTK

BAGDÁD Saddám Husajn, bývalý vůdce Iráku, byl dnes brzy ráno oběšen. Popravčí vykonali rozsudek za masakr 148 šíitských obyvatel Dudžailu v 80. letech. Záběry z posledních okamžiků Saddámova života odvysílaly arabské televizní stanice.

Nahrávka ukazuje, jak je někdejší prezident přiváděn k šibenici a jak mu dva popravčí zahalení kapucí nasazují oprátku. Samotné oběšení ani snímek Saddámova mrtvého těla zobrazeny nebyly. Podle některých iráckých svědků popravy, která nebyla veřejnosti přístupná, šel devětašedesátiletý Saddám pod šibenici "s rozhodností a odvahou".

Informace o smrti bývalého prezidenta byla v Bagdádu přijata vcelku klidně. Podle agentury AFP panoval dopoledne v metropoli klid, ozvalo se pouze několik oslavných výstřelů do vzduchu v převážně šíitských čtvrtích. V Sadr City na severu Bagdádu bylo vidět několik aut, v nichž jeli ozbrojení muži, kteří troubením klaksonu oslavovali Saddámovu smrt.

Násilí bylo ale několik hodin po popravě hlášeno z města Kúfa asi 160 kilometrů jižně od metropole. Při výbuchu bomby instalované v minibusu zahynulo podle ministerstva vnitra na rybím trhu nejméně 30 lidí a dalších 45 lidí bylo zraněno.

Poprava Saddáma, která se uskutečnila krátce před začátkem muslimského náboženského svátku íd al-adhá (svátek oběti), vyvolala ve světě rozporuplné reakce. Zatímco USA ji ústy prezidenta George Bushe přivítaly, Británie vyjádřila pochopení, ale distancovala se od trestu smrti jako takového. Francie se k popravě Saddáma postavila ještě chladněji a humanitární organizace ji odsoudily.

Vykonání hrdelního trestu nad mužem, který stál v čele Iráku v letech 1979 až 2003, přivítal irácký premiér Núrí Málikí. "Ve jménu iráckého lidu byla popravou zločince Saddáma učiněna spravedlnost," prohlásil premiér. Podle něj již tak nebude možný návrat diktatury jedné strany.

Zatím není zcela jasné, jaký bude další osud Saddámových ostatků. Saddámovo tělo by mělo být předáno jeho rodině, aby jej mohla pohřbít, uvedl Rubájí. Spekuluje se o tom, že Saddám by mohl být pochován v Jemenu, což si údajně přeje jeho dcera. Jeden ze Saddámových obhájců ale vyslovil obavu, aby ostatky Saddáma neskončily v neoznačeném hrobě.

lidovky, čtk

Najdete na Lidovky.cz