Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Saddám Husajn dostal trest smrti

Svět

  11:29
BAGDÁD - Tribunál v Bagdádu odsoudil bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna k trestu smrti oběšením. Shledal ho vinným z podílu na masakru 148 šíitů v městečku Dudžail z roku 1982. Zasedání tribunálu začalo v 11:25 místního času (09:25 SEČ).

Saddám Husajn před soudem. foto: AFP

K dalším trestům smrti byli odsouzeni Husajnův nevlastní bratr a bývalý šéf tajných služeb Barzán Ibráhím Tikrítí a někdejší předseda revolučního tribunálu Avád
Ahmad Bandár.

Život Saddáma Husajna

Saddám Husajn se narodil 28. dubna 1937 ve vesnici Audža u města Tikrít severně od Bagdádu v rodině rolníka. V roce 1957 vstoupil do tehdy zakázané Socialistické strany arabské obrody (Baas). V roce 1959 byl odsouzen k trestu smrti za pokus o atentát na premiéra Abdala Karíma Kásima. Saddám při atentátu utrpěl zranění na noze a uprchl do Sýrie a poté do Egypta. Do Iráku se vrátil 8. února 1963, kdy se strana Baas převratem zmocnila moci. V říjnu 1964 byl Saddám zatčen pro účast ve spiknutí, které mělo svrhnout prezidenta Abdas Sálima Árifa. Z vězení uprchl. Po dalším převratu v roce 1968 se stal Saddám Husajn náměstkem předsedy Rady revolučního vedení. V roce 1979 svrhl prezidenta Ahmada Hasana Bakra. V září 1980 zahájil irácko-íránskou válku, která skončila 20.srpna 1988 a vyžádala si milion obětí. V srpnu 1990 nařídil obsadit Kuvajt, odkud ho v únoru 1991 vyhnala operace spojenců pod vedením USA. Podařilo se mu udržet u moci a potlačit kurdské a šíitské povstání na severu a jihu země. V dubnu 2003 jeho vládu svrhla americko-britská invaze. 13. prosince 2003 ho bez odporu zadrželi vojáci ve sklepě jedné farmy ve vesnici Daúr jižně od Tikrítu. 19. října 2005 začal v Bagdádu soud kvůli masakru šíitů v městěčku Dudžail v roce 1982, který skončil rozsudkem trestu smrti.

Viditelně otřesený Husajn po vynesení rozsudku vykřikl: "Alláhu Akbar!" (Bůh je veliký!) a "Dlouhý život národu a smrt jeho nepřátelům!", uvedla agentura Reuters. Husajn původně odmítl povstat před vynesením rozsudku, takže jej museli zvednout na nohy dva soudní zřízenci.

Doživotní trest vězení vynesl tribunál nad bývalým viceprezidentem Tahá Jasínem Ramadánem. Další tři bývalí činitelé Husajnovy strany Baas byli shledáni vinnými z vraždy a mučení a soud jim vyměřil patnáctileté tresty vězení. Poslední z obviněných, bývalý činitel strany Baas Muhammad Azáví Alí, byl zproštěn viny kvůli nedostatku důkazů a okamžitě propuštěn.

Saddám chce kulku, ne provaz
Trest smrti a doživotí vedou automaticky k odvolání, které provedení popravy oddálí minimálně o měsíce. Devětašedesátiletý Saddám Husajn podle agentury Reuters řekl, že by chtěl stanout před vojenskou popravčí četou, ne před katem, který ho oběsí.

Iráčtí činitelé i zahraniční pozorovatelé se bojí, že rozsudek smrti nad Saddámem může vyvolat hněv a novou vlnu krveprolití ze strany Saddámových stoupenců v řadách sunnitů. Po vynesení také vypukly nepokoje v severním Bagdádu, kde žijí většinou sunnité. Podle agentury AP se tam musela policie postavit ozbrojencům s kulomety.

Husajn byl v procesu, který začal loni 19. října, se sedmi dalšími osobami obžalován ze zločinů proti lidskosti kvůli masakru šíitů v městečku Dudžail z roku 1982. Proti Husajnovi je veden i druhý proces, ve kterém jde o vyhlazení kurdských vesnic v roce 1988, při němž podle některých zdrojů přišlo o život na 180.000 lidí.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč