31. prosince 2006 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saddáma pochovali v rodné vesnici u Tikrítu

Saddám Husajn krátce před popravou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saddám Husajn krátce před popravou. | foto: ČTK

BAGDÁD Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn, který byl v sobotu popraven, byl v noci na dnešek pochován v rodné vesnici Audža v oblasti města Tikrít asi 130 kilometrů severně od metropole Bagdádu. Sdělil to vůdce Saddámova klanu Alí Nídá a potvrdili členové jeho rodiny.

Saddámovy ostatky byly pohřbeny na rodinném pozemku ve vesnici Audža ani ne 24 hodin po popravě. Pohřbu přihlížel i Muhammad Kaisí, guvernér provincie Saláhaddín, který uvedl, že obřad trval asi 25 minut a začal kolem třetí hodiny ranní místního času (kolem 1:00 SEČ).

Pohřbu se prý zúčastnilo jen několik málo lidí, na jeho průběh dohlíželi zástupci iráckých a amerických bezpečnostních sil. Ve vesnici se nyní podle agentury AP shromažďují tisíce Iráčanů Právě nedaleko vesnice Audža, kde se Saddám v roce 1937 narodil, byl irácký diktátor v prosinci 2003 po osmi měsících skrývání objeven v podzemním úkrytu americkými vojáky.

Na hřbitově v této vesnici, asi tři kilometry od Saddámova hrobu, leží i těla exdiktátorových synů Udaje a Kusaje, kteří zahynuli při přestřelce s americkými vojáky již krátce po invazi v roce 2003.

Dnes nad ránem odvysílaly arabské televizní stanice další záběry z průběhu Saddámovy popravy. Dvouapůlminutová sekvence, kterou zřejmě jeden ze strážců natočil na mobilní telefon, má velmi nízkou kvalitu a liší se od té, kterou televizní stanice vysílaly v sobotu.

Stanice Al-Džazíra videonahrávku opět zmrazila ve chvíli, kdy má Saddám kolem krku oprátku, a dále vysílala pouze zvuk. Na internet ale byla videonahrávka umístěna celá. Je vidět jak odsouzený padá skrze propadliště a s otevřenýma očima visí na oprátce. Na několika záběrech se dá rozeznat i Saddámovo mrtvé ležící tělo se zlomeným vazem.

Krátce před vykonáním rozsudku začal Saddám podle záznamu pronášet muslimské vyznání víry, nestihl je ale dokončit. Vyznání "Není boha kromě Boha (Alláha) a Mohamed je jeho prorok" stačil vyslovit pouze do poloviny. Nová nahrávka také potvrdila komentáře svědků, kteří mluvili o tom, že při přesunu do popravčí komory Saddám rozzlobeně vykřikoval politická hesla.

Trest smrti oběšením byl Saddámovi vyměřen v listopadu za masakr 148 šíitských obyvatel Dudžailu v 80. letech, odvolací soud ho potvrdil koncem prosince. O místě posledního spočinutí bývalého diktátora se začalo spekulovat ještě před jeho smrtí. V sobotu média informovala o tom, že by mohl být pohřben ve městě Ramádí, baště sunnitských povstalců, nebo v Tikrítu.

lidovky, čtk

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!