Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Saddámův sen o velkém filmu zmařila válka, chtěl dostat Irák do filmového světa

Svět

  9:33
Bagdád - Bývalý irácký prezident Saddám Husajn se pokusil dostat Irák do filmového světa. V roce 1980 poskytl miliony dolarů na natočení výpravného snímku Clash of Loyalties (Střet věrností), v němž hráli britští herci včetně Olivera Reeda. Potom ale vypukla irácko-íránská válka, která věci zkomplikovala, a irácká invaze do Kuvajtu pak Saddámovy plány zmařila nadobro.

Saddám Husajn byl zajat 13. prosince 2003 a zodpovídal se za zločiny genocidy, vraždy a týrání civilistů před soudem. Hájil se sám a veškerá obvinění popíral. foto: Reuters

Producentem slibného filmového debutu byl britský producent iráckého původu Lateif Jorephani. V rozhovoru se stanicí BBC řekl, že snímek Clash of Loyalties se natáčel na začátku 80. let výhradně v Iráku a že Saddám tehdy opravdu velmi stál o to dostat Irák do centra mezinárodního filmového světa. „Možná si myslel, že se jednou Bagdád stane Bollywoodem na Tigridu,“ řekl Jorephani s poukazem na indickou filmovou produkci.

Na plzeňská divadelní prkna míří Saddám Husajn, Revizor i Anděl zkázy

Jorephani natáčení popsal jako zajímavé dobrodružství. Ústředním tématem snímku byl incident, který se stal v Iráku ve 20. letech a při němž byl zabit britský důstojník. Zájem o účinkování ve filmu byl údajně velký - všechny britské postavy hráli Britové, mezi nimi Reed, irácké hrdiny pak Iráčané.

Příprava šla velmi dobře, dokud nezačala válka mezi Irákem a Íránem. Britové doma sledovali informace o ní v televizi a příbuzní filmařů začali Jorephaniho bombardovat telefonáty, aby se jejich blízcí vrátili do Británie. „Tak jsme to zastavili,“ řekl producent.

Irácké vedení ale usilovalo o to, aby se zdálo, že je vše při starém. Takže filmaři dostali po několikatýdenní přestávce pokyn pokračovat. Bagdádské letiště kvůli válce nebylo použitelné, tak produkce lidi posílala do Jordánska a z ammánského letiště je do Iráku vozila taxi. Jenomže situace se změnila stejně jako zásobování, lidé začali být povoláváni do války.

Saddám Husajn sepsal vlastní krví korán. V Iráku ale neví, co s ním

A to nebyl jediný Jorephaniho problém. Reed se podle něj rád napil a liboval si v bujarých večírcích. „Největší starosti mi dělalo Olliho chování,“ řekl. O jeho stažení z filmu usilovala irácká vláda a ministři Jorephaniho vyzývali, aby Reeda z filmu odvolal. „Nechceme ho tady,“ říkali. A Jorephani Iráčany prosil, aby to s filmaři vydrželi.

Film byl přes všechny potíže dokončen a promítnut na několika filmových festivalech. „Vše skončilo, když irácká armáda v roce 1990 vjela do Kuvajtu. Jakýkoli kontakt s Irákem i vyjednávání s ním bylo pak ilegální,“ řekl Jorephani. „Saddámův“ film nikdy na Západě do distribuce nešel a Jorephani už pro Saddáma nikdy nic jiného nenatočil.

Autor: