Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sága rodiny Herzogů pokračuje. Kdo se stal prezidentem Izraele a co od něj ve funkci čekat?

Svět

  19:03
TEL AVIV / PRAHA - Jicchak Herzog nastoupí na nejvyšší post v židovském státě v červenci po vypršení mandátu stávajícího prezidenta Rivlina. Hlavou Státu Izrael byl v 80. letech i Herzogův otec.

Izrael má nového prezidenta. Parlament jím zvolil labouristu Herzoga, ve funkci nahradí Rivlina

Bylo to přesvědčivé vítězství v poměru 87 : 26, Jicchak Herzog získal v prezidentské volbě od poslanců Knesetu (izraelského parlamentu) jasný mandát. Funkci bude zastávat od července po příštích sedm let.

Herzogovo vítězství se očekávalo, budoucí hlava Izraele patří mezi zkušené matadory a má silné zázemí „politické rodiny“. Jeho otec Chajim zastával prezidentský post v letech 1983 až 1993, Jicchakův děd byl prvním vrchním rabínem v britském mandátním území Palestině a později v samostatném Izraeli. I Jicchak Herzog sám má bohaté politické zkušenosti, byl vícekrát ministrem v různých izraelských vládách i dlouholetým poslancem.

Ve středeční volbě měl Herzog jediného soupeře, Miriam Perecovou. Tato Židovka původem z Maroka vešla v Izraeli do veřejného povědomí díky přednáškové a literární činnosti na téma vyrovnání se se ztrátou nejbližších – její dva synové totiž přišli o život během služby v izraelské armádě v zahraničí. Ačkoli Perecová prohrála s Herzogem více než jasně, z její reakce nebylo ve středu znát zklamání. „Jeho úspěch je i mým úspěchem, úspěchem celé země,“ řekla poražená kandidátka.

Význam prezidenta roste po volbách

Za běžného politického provozu je role izraelského prezidenta spíše ceremoniální, hlava státu nemá velké pravomoci a působí především jako morální autorita. To se však mění po volbách, kdy prezident na základě konzultací s politiky jednoho z nich pověří pokusem sestavit novou vládu. Zpravidla vybere šéfa vítězné strany, případně toho, kdo má největší předpoklad sestavit kabinet s většinovou podporou.

Vzhledem k dlouhodobě nestabilní politické situaci v Izraeli ovšem prezidentovu roli nelze přehlížet – v zemi se za poslední dva roky konaly již čtvery parlamentní volby a shodou okolností právě včera o půlnoci uplynula lhůta pro druhý pokus o sestavení nové vlády po hlasování proběhlém na konci března.

Dosluhující prezident Reuven Rivlin jako prvního pověřil v dubnu pokusem o sestavení nového kabinetu stávajícího premiéra a šéfa pravicové strany Likud Benjamina Netanjahua. Ten však neuspěl a druhou šanci dostal středový politik Ja’ir Lapid, vůdce druhé nejúspěšnější, středové strany Ješ Atid.

Druhý pokus o novou vládu byl dramatický do poslední hodiny. Nejpravděpodobnější variantou bylo tzv. rotační premiérství, v jehož rámci by se během čtyřletého volebního období na postu předsedy vlády vystřídali dva politici – vedle Lapida to měl být ještě šéf pravicové strany Jamina Naftali Benet.

Jedním z posledních sporných bodů byl požadavek malé arabské strany Ra’am, aby se vláda zavázala k legalizaci nepovolených staveb. Ty jsou dlouhodobým jablkem sváru mezi Araby a Židy.

Lapidův pokus o vládu stál na spolupráci osmi stran a v Izraeli se pro něj vžilo označení „koalice změny“. V případě úspěchu by to totiž znamenalo vyšachování stávajícího premiéra „Bibiho“ Netanjahua ze hry. Ten zastává nejvyšší exekutivní post v Izraeli nepřetržitě od roku 2009 a přičte-li se i jeho předchozí mandát v období 1996 až 1999, jde o nejdéle sloužícího izraelského premiéra v historii.

Netanjahu je v současnosti obviněn ze závažných trestných činů včetně korupce a zneužití pravomocí a hrozí mu trest více než deseti let vězení. V případě, že by byl odsouzen, udělení případné milosti by měl v rukou právě prezident – tedy šedesátiletý Jicchak Herzog.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat