Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Salvini chce zatknout posádku lodi, která do italských vod přivezla migranty

Německá kapitánka ve středu porušila zákaz vplout do italských vod. Na palubě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kapitánka ve středu porušila zákaz vplout do italských vod. Na palubě... | foto: Reuters

Řím Loď Sea-Watch 3 se 42 migranty na palubě, jejíž německá kapitánka ve středu porušila zákaz vplout do italských vod, zůstává na moři nedaleko ostrova Lampedusa. Informovala o tom agentura ANSA. Italský ministr vnitra Matteo Salvini ve čtvrtek prohlásil, že je pro zabavení lodi a zatčení její posádky.

Salvini, který přísnou protiimigrační politiku prosazuje od loňského nástupu do úřadu, očekává, že takto rozhodne i italský soud. Na palubu lodi ve čtvrtek vstoupila pětice italských levicových poslanců, kteří tam chtějí zůstat, dokud se migranti nevylodí.

Kapitánka Carola Racketeová ve čtvrtek po 14:00 SELČ bez povolení vyplula směrem k přístavu. Policie ji nejprve vyzvala, ať se k ostrovu nepřibližuje a opustí italské teritoriální vody. Když humanitární loď kurz nezměnila, připlul k ní člun policie a 31letou kapitánku vyzval, ať vypne motory. Ta nakonec výzvu poslechla. Racketeová později řekla, že připlula blíž k ostrovu, aby se na něj mohli běženci dostat sami v nafukovacích člunech. Policie ji žádá o trpělivost a tvrdí, že situace se brzy rozřeší.

„Na palubě jsou lidé, kteří porušili italské zákony, v první řadě je to kapitánka,“ řekl ve čtvrtek Salvini. „Pokud bude loď zabavena a posádka zatčena, budu spokojen,“ napsal ve čtvrtek také na Twitteru. Itálie, stejně jako Malta, uzavírá od loňska své přístavy lodím nevládních organizací, mimo jiné ve snaze přimět EU, aby problém migrace systémově řešila.

Mluvčí eurokomisaře pro migraci Dimitrise Avramopulose ve čtvrtek uvedla, že Evropská komise jedná se státy EU o převzetí migrantů z lodě Sea-Watch 3. Mluvčí nicméně řekla, že řešení je možné jen v tom případě, že migranti budou na pevnině. Podobně si země EU rozdělily běžence už v jiných případech, když Itálie a Malta bránily plavidlům zakotvit.

Šéf italské krajně pravicové strany Liga Salvini vyzval v předchozích dnech Německo, kde organizace Sea-Watch sídlí, a Nizozemsko, pod jehož vlajkou loď pluje, aby převzaly za migranty zodpovědnost. Už předminulý týden se přitom nabídlo asi 50 německých měst a obcí, že migranty z lodě přijmou.

Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 11 z nich, zejména dětem a těhotným ženám. Kapitánka lodi ve středu porušila italský zákaz a vplula do italských vod, ač jí hrozí pokuta až 50 000 eur (asi 1,3 milionu korun) i trest až 15letého vězení za pašeráctví. Agentura APA ve čtvrtek uvedla, že na pokutu se sešlo ve sbírce přes facebook 65 000 eur.

Racketeová se snažila získat povolení k zakotvení v italském přístavu i u Evropského soudu pro lidská práva, ten ale v úterý odmítl nařídit italským úřadům nechat migranty vylodit. Soud nicméně vyzval italské úřady, aby migrantům poskytly zdravotnickou pomoc. Kapitánka pak ve středu vplula do italských vod, protože migranti jsou podle ní už zcela vyčerpaní.

Nevládní organizace podle Salviniho nahrávají pašerákům

„Osoby na palubě Sea-Watch nejsou trosečníci, ale lidé, kteří zaplatili 3000 dolarů a opustili svou zemi,“ uvedl ve čtvrtek Salvini, podle něhož nevládní organizace vyplouváním k břehům Libye nahrávají pašerákům. Ochránci lidských práv Salviniho kritizují, protože neziskové organizace podle nich zachraňují životy lidí, kteří utíkají před ozbrojenými konflikty a bídou.

Salvini brání vplutí do italských vod lodím nevládních organizací, i ve čtvrtek ale připlula pod dohledem italské pobřežní stráže na Lampedusu menší loď s tuniskými migranty, uvedla APA. Také minulý týden dorazilo takto do Lampedusy několik desítek afrických migrantů.

Salviniho politika uzavírání přístavů výrazně snížila migraci z Afriky do Itálie. Od začátku roku připlulo do Itálie přes moře podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 2450 běženců, což je o 90 procent méně než v témže období loni. Za celý rok 2018 dorazilo do Itálie přes Středozemní moře 23.370 migrantů, o rok dříve jich bylo 119.370.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...