Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
27. srpna 2019 18:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Salvini zakázal vstup do italských vod další lodi s migranty. Posádka je nalodila u libyjských břehů

Salvini vede kampaň i v době, kdy si většina Italů užívá dovolené. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salvini vede kampaň i v době, kdy si většina Italů užívá dovolené. | foto: Antonio Vece/ANSA via AP

ŘÍM Italský ministr vnitra Matteo Salvini v úterý podepsal dekret, jímž zakázal vstup do italských teritoriálních vod lodi Eleonore se stovkou migrantů z Afriky. Posádka plavidla, které provozuje německá nevládní organizace Lifeline, je nalodila v pondělí u libyjských břehů z potápějícího se člunu. Informovala o tom agentura ANSA. Nevládní organizace zároveň přišly o povolení podnikat pátrací lety z ostrova Lampedusa.

Salvini, který stojí v čele nacionalistické strany Liga, prosadil od nástupu do úřadu ministra loni na jaře přísnou protiimigrační politiku. V jejím rámci uzavírá přístavy lodím nevládních organizací s migranty, protože podle něj napomáhají pašerákům v nelegální migraci. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty i vězení.

Záchrana migrantů z lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms.
Italská prokuratura nařídila zabavit loď organizace Open Arms.

Kvůli Salviniho dekretům se řešily případy řady lodí nevládních organizací, které musely s africkými migranty čekat mnoho dnů i týdnů, až se země EU dohodnou na rozdělení běženců. Až poté jim Itálie či Malta, dvě země nejblíže africkým břehům, svůj přístav otevírají. Mezitím povolují vylodění jen lidem se zdravotními potížemi, někdy též těhotným ženám.

Minulý týden takto mohly zakotvit až po dlouhých jednáních některých unijních zemí a díky mediální pozornosti dvě lodě nevládních organizací. Loď Ocean Viking, provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée, vylodila 356 migrantů na Maltě a loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms předala osm desítek běženců úřadům na italském ostrově Lampedusa. Loď směla do italských vod díky rozhodnutí italského soudu, který předběžným opatřením zrušil Salviniho dekret.

Velkou mediální pozornost získala koncem června německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která navzdory zákazu vplula do italských vod se 40 africkými migranty na palubě a která je proto nyní v Itálii vyšetřována.

Agentura ANSA dnes rovněž uvedla, že dekret poslal Salvini už také ministrům obrany a dopravy. Ti ale patří ke druhé ze stran dosluhující vládní koalice a po jejím rozpadu začátkem srpna podobný dekret týkající se lodi Open Arms podepsat odmítli. Italská vláda zatím nepadla, ač premiér Giuseppe Conte podal minulý týden demisi. Prezident ho pověřil dočasným vedením vlády, než se rozhodne, zda vyhlásí předčasné volby, když se nepodaří vytvořit novou vládní koalici.

Podle agentury AP dnes úřad pro civilní letectví odebral povolení dvěma nevládním organizacím provozovat lety z italského ostrova Lampedusa. Úřad své rozhodnutí odůvodnil tím, že letouny používané organizacemi Sea-Watch a Pilotes Volontaires k pátrání po ztroskotaných migrantech jsou určeny pouze k rekreaci, nikoliv k profesionálnímu používání. Malta zakázala pátrací lety nevládních organizací již před měsícem. Sea-Watch označila krok úřadu za politicky motivovaný, neboť obě organizace prý plnily veškeré italské letecké normy.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...