Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Salvini zakázal vstup do italských vod další lodi s migranty, přijme jen ženy a děti

Šéf strany Liga severu Matteo Salvini. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf strany Liga severu Matteo Salvini. | foto: Reuters

ŘÍM Italský ministr vnitra Matteo Salvini zakázal další lodi se zachráněnými migranty vplout do výsostných vod země, souhlasil ale, aby se Itálii vylodili lidé se zdravotními problémy, ženy a děti. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Zákaz se týká plavidla Mare Jonio italské neziskové iniciativy Mediterranea, které vzalo ve středu na palubu 99 lidí z potápějícího se člunu. Ve skupině je 26 žen, 22 dětí do deseti let a dalších šest nezletilých.

Loď se nyní nachází asi 24 kilometrů od ostrova Lampedusa, tedy na hranici italských výsostných vod, kam zatím nesmí vplout. Ve čtvrtek ráno provedla na palubě inspekci hlídka italské finanční stráže, uvedla organizace na svých internetových stránkách. Posádka na twitteru napsala, že žádá o povolení zakotvit i vzhledem ke špatnému počasí, na moři jsou nyní dva metry vysoké vlny, kvůli nimž trpí lidé na palubě silnými nevolnostmi.

Italská prokuratura nařídila zabavit loď organizace Open Arms.
Italský ministr Matteo Salvini (druhý zprava) pózuje s Ollim Kotrem z Finska,...

Mare Jonio je tento týden už druhou lodí, která u italských úřadů neuspěla s žádostí o povolení zakotvit. V úterý Salvini zakázal vjezd do přístavu lodi Eleonore německé nevládní organizace Lifeline, která má na palubě stovku zachráněných migrantů z Afriky. Plavidlo nyní pluje v mezinárodních vodách poblíž Malty.

Salvini, který stojí v čele nacionalistické strany Liga, prosadil od nástupu do úřadu ministra loni na jaře přísnou protiimigrační politiku. V jejím rámci uzavírá přístavy lodím nevládních organizací s migranty, protože podle něj napomáhají pašerákům v nelegální migraci. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty i vězení.

Vedení ministerstva vnitra se však zřejmě už brzy změní, protože po vládní krizi, kterou Salvini vyvolal, se nyní v Itálii formuje nová vláda, na níž se Liga nebude dál podílet. Společný kabinet vytvoří populistické Hnutí pěti hvězd (M5S) a levicová Demokratická strana (PD), které mají k migraci méně vyhrocený postoj.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...