Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Samotářka ze Sibiře žádá o pomoc. Při tahání kmenů se prý už zadýchává

Svět

  16:38
Sedmdesátiletá Agafja Lykovová žije bez kontaktu s civilizací v horách na jihu Sibiře již desítky let. S právě nastupující zimou si už ale nedokáže poradit, chybí jí dřevo na otop i krmivo pro hladové kozy. Chakaská autonomní republika se za ní rozhodla vyslat záchranný vrtulník.

Agafja Lykovová žije v sibiřských horách již celá desetiletí foto: Youtube

Příbytek Agafjy Lykovové objevili náhodou na konci 70. let geologové. Její osud se stal ještě v sovětské éře pro mnohé Rusy senzací a je dodnes v zemi symbolem vytrvalosti a sebezapření, ale i věrnosti ve víře.

Ve 30. letech její rodiče dobrovolně zvolili vyhnanství v Sajanských horách nedaleko hranic Ruska s Kazachstánem a Mongolskem. Klan Lykovových vyznával staroruské náboženství "otšelniků" (odštěpenců), kteří odmítali spojení ruského pravoslaví s řeckou konstantinopolskou církví ze 17. století.

ČTĚTE TAKÉ

Otec rodiny Karp Lykov s manželkou Akulinou se usadili v nehostinné tajze a živili se lovem zvěře a ryb. O vývoji okolního světa dlouhá desetiletí neměli žádné zprávy. Akulina Lykovová v roce 1961 zemřela hlady, tři ze čtyř dětí podlehly zápalu plic. Dnes sedmdesátiletá Agafja přežila a díky setkání se sovětskými geology se svět dozvěděl o jejím osudu. Během posledních 30 let k ní občas zajížděl i lékař.

Taháním kmenů se už zadýchávám

Nyní ji už ale na osamocený život v tajze nestačí síly. "Potřebuji pomoc s dřívím a s hospodářstvím, zdraví už mi neslouží," napsala starou ruštinou v dopisu zaslaném novinářům v sibiřském Krasnojarsku. "Nevím, dá-li mi Bůh přežít zimu. Každý den musím tahat z lesa kmeny, při chůzi čtu žalmy, ale už se zadýchávám," stojí v dopisu. Lykovová prosí o pomoc "morálně a fyzicky zdatného člověka", měl by to být pokud možno souvěrec. Jeden takový se podle agentury Interfax už našel.

Šéf autonomní Chakasie Viktor Zimin podle dnešních zpráv ruských médií zmobilizoval záchranáře a v příštích dnech vyšle do Sajanských hor letecky pomoc. Vrtulník dopraví Lykovové kromě pomocníka i potraviny, léky, jehly, nitě a dvacet kupek sena pro kozy.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Grafton Recruitment Praha
SERVISNÍ KLIENTSKÝ PORADCE | až 40 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat