Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Samotestování v Německu? Sady by mohly být za symbolické jedno euro

Počínaje březnem hodlá Německo nabídnout všem občanům zdarma rychlotesty na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počínaje březnem hodlá Německo nabídnout všem občanům zdarma rychlotesty na... | foto: Pixabay.com

BERLÍN/PRAHA  Počínaje březnem hodlá Německo nabídnout všem občanům zdarma rychlotesty na covid-19. Na náklady státu by měly být prováděny například v lékárnách, lékařských ordinacích či očkovacích centrech.

Podle slov německého ministra zdravotnictví Jense Spahna by měla v brzké době také existovat možnost, že by se občané mohli testovat i sami a nepotřebovali by pro to někoho s odbornou zdravotní kvalifikací. „Tyto testy mohou přispět k tomu, že naše všední životy budou bezpečnější, hlavně pokud jde o školy a školky,“ uvedl k tomu Spahn. Ministr předpokládá, že tyto samotestovací sady by byly k dostání za symbolickou cenu, například ve výši jednoho eura. Německo v minulých měsících používání antigenních testů výrazně rozšířilo a využívá je mimo jiné v domovech seniorů nebo nemocnicích.

Německá vláda včera zároveň rozhodla, že dosavadní omezení pro cesty z „oblastí s výskytem koronavirových variant“ zůstanou zachována až do 3. března. Původně platilo do dnešního dne, nyní bylo prodlouženo o další dva týdny. Vedle Spojeného království, Brazílie, Jihoafrické republiky nebo Portugalska patří do zmíněné kategorie od minulého týdne i Česko a rakouská spolková země Tyrolsko. V praxi to znamená, že fyzickým osobám přijíždějícím z těchto destinací není dovoleno překračovat státní hranice. Proto byla také přerušena veškerá osobní doprava po železnici, silnicích nebo letadlem.

Výjimku mají pendleři pracující ve zdravotnictví nebo v jiných odvětvích, jež jsou považována za strategicky důležitá. Mezi takové patří mimo jiné zemědělství a potravinářství či energetika. Zatímco Bavorsko dávalo již od počátku najevo, že hodlá udělovat výjimky, Sasko bylo opatrné.

Bavorsko rozhodlo vpouštět do země přeshraniční pracovníky, jejichž profese je důležitá pro bavorskou infrastrukturu. Výjimky z karantény na žádost zaměstnavatelů vydávaly bavorské okresy, přičemž lhůtu měly do dnešního dne.

Včera ovšem přistoupilo k rozšíření možností pro přeshraniční pracovníky i Sasko. „Výjimku dostanou jen důležité obory a bude nutné mít potvrzení, které budou vydávat okresní úřady,“ uvedla saská ministryně zdravotnictví a sociálních věcí Petra Köppingová. Kromě zdravotníků, ošetřovatelů či zaměstnanců pečovatelských služeb, energetiků nebo vodohospodářů tak budou moct z rozhodnutí tamní vlády dojíždět za prací do Saska i informatici, lidé pracující v technických službách či firmách na výrobu zdravotnických zařízení.

„Podmínkou pro využití této výjimky bude negativní test na koronavirus a denní testování,“ dodala ministryně s tím, že prozatím musí pendleři s sebou vozit pracovní smlouvy. Zároveň doplnila, že přechodné období bude platit do příští neděle.

V Sasku platí i nadále nabídka pro české zaměstnance, pro něž neplatí výjimky z hraničního režimu, kdy mohou dostávat od tamní vlády podporu na ubytování ve výši 40 eur (1030 korun) za noc. Pokud si s sebou vezmou nejbližší rodinu, což jsou manželé a děti, dostanou k tomu dvacet eur na osobu a noc.

Testování na covid-19
Testování na covid-19

Německo odůvodnilo rozhodnutí zavést kontroly na hranicích rozdílnou epidemiologickou situací. Jestliže v sousedních státech nakažených přibývá, v Německu se začíná situace zlepšovat.

Ukazatel o počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní se pohybuje okolo 59. Cílem vlády v Berlíně je stlačit ho pod 50 nakažených, aby se uvolnily kapacity v nemocnicích. S uvolňováním koronavirových omezení se počítá až v situaci, kdy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel klesne na 35.

Reprodukční číslo R, ukazující, kolik dalších lidí se může nakazit od jednoho infikovaného, činilo včera 0,86. Od vypuknutí pandemie na jaře loňského roku se v Německu nakazilo koronavirem 2,3 milionu obyvatel, z nichž 65 600 nemoci covid-19 podlehlo.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...