Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sankce musejí skončit, nejlepší cestou je dialog, naznačil Conte v Rusku

Italský premiér Giuseppe Conte a ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský premiér Giuseppe Conte a ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Moskva Italský premiér Guiseppe Conte dal ve středu v Moskvě najevo, že sankce proti Rusku musejí skončit, odmítl však upřesnit, zda jeho vláda je připravena použít veto proti dalšímu prodloužení těchto restrikcí, které Evropská unie přijala v reakci na ruskou anexi Krymu a vypuknutí konfliktu s proruskými separatisty na východě Ukrajiny. Rusko odpovědělo protiopatřeními, jako je zákaz dovozu západních potravin.

„Pro Itálii sankce nikdy nebyly cílem, ale je to nástroj, který je nezbytné co nejdříve ponechat za námi, protože nejlepším řešením je dialog,“ prohlásil Conte po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podle agentury RIA Novosti.

Řím podle agentury Reuters už dlouho volá po uvolnění sankcí s tím, že postihly italské firmy obchodující s Ruskem. Conti ve středu nicméně neřekl, zda je Řím připraven vetovat další prodloužení unijních sankcí omezujících podnikání s ruským bankovním, finančním a energetickým sektorem. Ty vyprší koncem ledna a momentálně se o jejich prodloužení diskutuje v Bruselu.

„Itálie by ráda přesvědčila další evropské země, že jedinou cestou kupředu je dialog,“ řekl Conte.

Itálie už válčí se spojenci v EU kvůli zpochybněnému vládnímu návrhu rozpočtu na příští rok, který Evropská komise odmítla s tím, že porušuje pravidla pro rozpočtový schodek. Finanční trhy také na rozpočet reagovaly negativně, přičemž výnosy ze státních dluhopisů stoupají na mnohaleté maximum, protože investoři se obávají o udržitelnost italského dluhu, připomněl Reuters.

Jako doma

Conte nicméně popřel, že by žádal Rusko, aby kupovalo italské dluhopisy v zájmu uklidnění trhu. „Nepřijel jsem sem, abych žádal Putina o koupi italských cenných papírů přes státní fond. Pokud státní fond či centrální banka učinily takové rozhodnutí, udělaly to, protože je to výhodné a je to dobrý obchod,“ řekl premiér.

Před týdnem na obchodní konferenci v Moskvě místopředseda italské vlády Matteo Salvini prohlašoval, že Itálie nepodpoří prodloužení hospodářských sankcí EU proti Rusku. Ani Salvini ale podle agentury Reuters výslovně neřekl, zda bude Itálie pokračování sankcí pro rok 2019 vetovat.

Už během letu do Moskvy podle zpravodaje listu Corriere della Sera nešetřil Salvini chválou na adresu Ruska. „V Rusku se cítím jako doma, kdežto v některých zemích EU nikoli,“ řekl. „Jestli politické síly, jejichž jsem součástí, zvítězí v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, vztahy Ruska a Evropy se změní,“ prohlásil Salvini.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!