Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nové sankce připraví KLDR o třetinu ročních příjmů z vývozu

Svět

  7:46
NEW YORK/WASHINGTON - Rada bezpečnosti OSN v sobotu jednomyslně schválila návrh USA na uvalení nových tvrdých sankcí na Severní Koreu kvůli jejím dvěma nedávným raketovým testům. Na základě dosud nejtvrdších sankcí může Pchjongjang přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un foto: Reuters

OSN tak chce Severní Koreu vystavit ještě silnějším tlaku, zda se tak ale podaří přivést Pchjongjang k rozumu, je podle agentury DPA více než sporné.

Sakce rady bezpečnosti

  • Rezoluce uvaluje sankce na vývoz uhlí, železa, železné rudy, olova, ryb a mořských plodů. Příjmy z jejich vývozu přinášejí severokorejskému režimu zhruba jednu miliardu dolarů (22 miliard korun) ročně, tj. třetinu celkových ročních příjmů z vývozu.
  • Zakazuje také státům vydávat nová vstupní a pracovní povolení Severokorejcům, což je dalším zdrojem peněz pro režim vůdce Kim Čong-una.
  • Zakazuje rovněž zakládání jakýchkoliv nových společných podniků se severokorejskými firmami a zahraniční investice do již existujících společných podniků.

Sobotní rezoluce je už osmým takovým dokumentem, který Rady bezpečnosti OSN přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy. Žádaný účinek ale neměla žádná z nich, Pchongjang navzdory všem varováním nadále pokračuje v jaderných a raketových testech.

Začátkem července pak poprvé úspěšně vyzkoušel mezikontinentální balistickou raketu; koncem téhož měsíce pak test zopakoval. Americká armáda následně potvrdila, že Severní Korea skutečně odpálila nový druh rakety, kterým je schopná zasáhnout Aljašku.

Schválená desetistránková rezoluce odsuzuje velmi ostře nejnovější severokorejské raketové testy a označuje je za „násilné a nezastírané pohrdání“ dosavadními rezolucemi.

Rezoluce uvaluje navíc zákaz cestování na devět Severokorejců, kteří se podílejí na bankovních a vojenských obchodech. Jejich majetek stejně jako aktiva čtyř severokorejských podniků, včetně dvou bank a jedné pojišťovny, byl zmrazen. Severní Korea bude „těžce zasažena“, řekla velvyslankyně USA u OSN Nikki Haleyová.

Severní Korea vypustila další balistickou raketu. Ve světě test vyvolal novou vlnu kritiky

Čínský zástupce u OSN vyzval Severní Koreu, aby zastavila akce, které by mohly vést k další eskalaci napětí na Korejském poloostrově. Znovu také apeloval na Jižní Koreu, aby se vzdala zprovozňování odpalovacích zařízení amerického protiraketového systému THAAD na svém území a demontovala už rozmístěná zařízení. Peking je přesvědčen, že rozmístění systému THAAD bezpečnostní obavy Jižní Koreje nevyřeší a věci pouze zkomplikuje.

Trump: sankce budou mít ‚hodně velký finanční dopad‘

Americký prezident Donald Trump v neděli ocenil souhlas Rady bezpečnosti OSN s americkým návrhem novým tvrdých sankcí proti Severní Koreji. „Rada bezpečnosti OSN právě odhlasovala sankce proti Severní Koreji (poměrem) 15-0. Čína a Rusko hlasovaly s námi. Hodně velký finanční dopad!,“ napsal Trump na twitteru.

Nové přísné sankce Rady bezpečnosti chválí také americký ministr zahraničí Rex Tillerson a šéfka jihokorejské diplomacie Kang Kjong-wha. Čínský ministr zahraničí Wang I označil opatření za adekvátní odpověď na nedávné raketové testy KLDR a vyzval k jednáním s Pchjongjangem.

Dodal, že severokorejského ministra zahraničí Ri Jong-hoa v neděli při schůzce ve filipínské metropoli vyzval, aby se KLDR sankcím podřídila a zdržela se provokací, včetně raketových zkoušek.

Oba asijští státníci se sešli na okraj schůzky zemí jihovýchodní Asie sdružených v organizaci ASEAN. Podle agentury Reuters se vřele přivítali. Wang I ale nechtěl po jednání říci, co mu jeho severokorejský protějšek sdělil. Po setkání podle agentury AFP také řekl, že Severní Koreji by prospělo, kdyby přijala „dobré a inteligentní rozhodnutí“.

‚Především se musíme vyhnout další eskalaci‘

Podle ministra Wang I se situace na Korejském poloostrově dostala do klíčové fáze. „Vyzýváme všechny strany, aby přijaly zodpovědný postoj při vytváření úsudků a podnikání kroků. Především se musíme vyhnout další eskalaci vývoje,“ řekl Wang I. Sankce jsou podle něj potřeba, ale nejsou samy o sobě cílem. Washington a Soul vyzval, aby se zdržely provokativních akcí.

Wang I také apeloval na mocnosti, aby obnovily téměř deset let mrtvé šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu a raketových testech, i když to podle něj nebude jednoduché. Dialog je ale nezbytný a všechny strany by k němu měly směřovat, dodal ministr.

Šestistranných rozhovorů se kromě obou Korejí účastnily také Spojené státy, Čína, Rusko a Japonsko. Jednání ale ztroskotala v roce 2008, když je Pchjongjang označil za zbytečná. Oznámil tehdy, že z nich odstoupí, zastavil spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a vykázal její inspektory ze země.

Autor: