31. srpna 2019 15:15, aktualizováno  17:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sankce proti Rusku by měly pokračovat, burcuje polský prezident. ‚Moskva se musí řídit mezinárodním právem‘

Polský prezident Andrzej Duda v prezidentském paláci ve Varšavě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský prezident Andrzej Duda v prezidentském paláci ve Varšavě | foto: Reuters

Varšava  Západní sankce namířené proti Rusku kvůli anexi Krymu by měly pokračovat. Po dnešním setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Varšavě to na společné tiskové konferenci řekl polský prezident Andrzej Duda. Ukrajina by podle něj zároveň měla mít užší vztahy s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí. Americký představitel v polské metropoli oznámil, že USA zřejmě protiruské sankce dále zpřísní.

Zelenskyj přijel do Polska, aby se v neděli zúčastnil vzpomínkových akcí k 80. výročí vypuknutí druhé světové války. Duda po setkání s ním vyslovil názor, že sankce jsou nejmírnějším prostředkem k tomu, jak přinutit Rusko, aby se řídilo mezinárodním právem.

Americký ministr energetiky Rick Perry podle agentury Reuters po setkání s polskými a ukrajinskými představiteli ve Varšavě uvedl, že Washington bude s největší pravděpodobností protiruské sankce dále zpřísňovat.

Moskva anektovala v roce 2014 ukrajinský poloostrov Krym a podporuje proruské rebely na východě Ukrajiny. Evropská unie a Spojené státy na ni za její roli v ukrajinském konfliktu uvalily sankce.

Jednota západních států ve vztahu k Rusku se ale drolí. Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro jeho znovupřijetí do skupiny ekonomicky vyspělých států (dříve G8, nyní G7), odkud bylo v roce 2014 Rusko vyloučeno právě v reakci na anexi Krymu. Proti ruskému návratu do skupiny jsou ale některé evropské země, které upozorňují, že problémů, kvůli kterým byla Moskva vyloučena, ještě přibylo.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.